Blog

Blog o čaji a kávě. Vysvětlení toho nejpodstatnějšího ze světa kávy a čaje. Tipy a zajímavosti.

Užijte si správně čaj o páté – společenskou událost, při níž pravidelně relaxuje i britská královna
Pátek, 21.02.2020

Vypravte se na pár minut do Anglie a dopřejte si typický ostrovní zážitek. Nebojte se, není třeba si začít balit a shánět letenku. Do Londýna vás hravě přenese tradiční čaj o páté. Tradici, které vznikla z obyčejného hladu, si každý den užívá i královna Alžběta. O důvod víc se k ní připojit.

Vyrobte si osvěžující matcha zmrzlinu
Čtvrtek, 25.07.2019

Horké letní počasí přímo vybízí k testování nových zmrzlinovýh příchutí. Vyrobte si doma originální zmrzlinu ze zeleného japonského čaje matcha. Díky jednoduchému receptu a skvělé neotřelé chuti se po ní jenom zapráší.

Čajové základy: 6 hlavních druhů čaje
Středa, 10.07.2019

Nejčastější čajový výběr, který dostaneme u přátel nebo v restauraci bývá jednoduchý: dáte si černý, zelený nebo ovocný? Ve skutečnosti je však na světě na tisíc pět set druhů čaje - tedy nápoje, který se vyrábí z jedné rostliny: čajovníku čínského. Udělejte si přehled v základních druzích čaje a třeba objevíte svou novou zamilovanou chuť.

Vzdorujte letnímu vedru s lahodnými ledovými čaji
Pondělí, 17.06.2019

Nenechte se ubít vysokými letními teplotami, které atakují teploměr i zdraví. Vyměňte svůj oblíbený šálek horkého čaje za některou ze studených variant a dopřejte si tak v létě tolik potřebnou hydrataci a skvělou chuť. Vyberte si některý z kvalitních čajů z Čajové zahrady a nenechte se zaskočit vedry!

Dejte šanci čaji s mlékem
Čtvrtek, 09.05.2019

Svět konzumentů černého čaje se dělí na dva poměrně jasně oddělené tábory - s mlékem, nebo bez. Největší zastání mléčného čaje najdeme ve Velké Británii, Indii, na Srí Lance, v Kanadě či v Hong Kongu - tedy tam, kde zanechali svůj otisk britští kolonizátoři. U nás je vztah k mlékem zjemněnému čaji spíš rezervovaný.

Kolik čaje můžeme denně bez obav vypít?
Čtvrtek, 04.04.2019

Nedovedete si představit start nového dne bez šálku kvalitního černého čaje, dopoledne ve společnosti zeleného čaje a odpolední siestu u ovocné varianty? Ať už si dopřáváte jakoukoli čajovou možnost, je dobré vědět, že i při pití čaje existuje limit.

Nebojte se použít čaj při vaření a pečení. Výsledky vás příjemně překvapí
Pondělí, 18.03.2019

Až si příště nachystáte svůj oblíbený čaj, zapřemýšlejte, jak ještě víc využít jeho lahodnou chuť. Stačí přivonět a zkušený kuchař si rychle uvědomí, že čajové lístky se nápadně podobají některým jiným bylinkám, které obohacují recepty. Naučte se přeměnit čaj v ingredienci, která ozvláštní menu. Čaj využijete při vaření i pečení a kromě skvělé chuti dostanete do jídla také další zdraví prospěšné živiny.

Masala chai: kořeněná čajová lahoda z Indie, která zahřeje
Neděle, 10.03.2019

Indická verze čaje s mlékem, masala chai, se podobá své zemi původu: je intenzivní, plná chutí a vůní a překvapivá. V indických ulicích je masala chai oblíbeným nápojem a často uvidíte jeho zajímavou přípravu, která se podobá sladěnému dirigientskému představení. Přelévá se z výšky a z pramínku horkého voňavého nápoje stoupá pára. Největší radost vám udělá masala chai v zimě. Dokáže totiž zahřát tělo a povzbudit mysl.

Párování čaje s jídlem: Několik jednoduchých pravidel pro perfektní menu
Čtvrtek, 24.01.2019

Následující doporučení by si měl přečíst každý milovník čaje. Díky dobrému párování čaje a jídla totiž zabijete dvě mouchy jednou ranou: v nápoji i pokrmu vyniknou chuťové tóny, které jinak špatně zvolená kombinace potlačí. Více si pochutnáte a ve svém okolí si navíc vylepšíte pověst čajového experta. Jaká tedy jsou základní párovací doporučení?

Čeká čaj velký rok? Díky mladé generaci nejspíš ano
Neděle, 20.01.2019

I bez křišťálové koule nebo správně vyložených karet lze občas předpovídat budoucnost. Třeba tu čajovou. Rok 2019 bude nejspíš milovníkům čaje i obchodníkům nakloněný. Vyplývá to z průzkumů, který zveřejnil server BevNet.com.

Raději čaj, nebo kávu? Odpověď může být podle vědců v genech
Sobota, 15.12.2018

Jestli vám vrtá hlavou, proč vždycky neomylně sáhnete po šálku hořkého ristretta místo lahodného zeleného čaje, vědci z Northwestern University v americkém Illinois pro vás mají vysvětlení. Podle rozsáhlé studie zveřejněné v časopise Scientific Reports se v genech objevuje predispozice k vnímání hořkosti - a s ní spojená větší touha po kávě, nebo čaji.

Čajové a kávové tipy na dárky: drobnosti pro kamarádky nebo kolegy
Čtvrtek, 06.12.2018

I malý dárek umí udělat velkou radost. Vyberte kamarádkám, kolegům nebo vzdálenějším příbuzným potěšení pod stromeček tak, aby si jej opravdu vychutnali. Zvolte vhodný čaj nebo kávu a spolehněte se na naši rychlou dopravu, díky níž budete mít dárek připravený včas.

Seznamte se s matcha čajem
Středa, 31.10.2018

V posledních letech zaplavil matcha čaj kavárny, bistra i obchody. S matcha příchutí si můžete dnes dokonce dopřát zmrzlinu nebo třeba vafle. Než se ale vydáte pro podobné lahůdky, seznamte se nejprve s matcha čajem v jeho čisté podobě.

Čajové a kávové tipy na dárky: pro babičku a dědečka
Neděle, 21.10.2018

Co nadělit pod stromeček prarodičům, kteří jako každý rok říkají, že všechno mají? Stejně jako u většiny dárků není potřeba rozbíjet prasátko a utrácet horentní sumy. Stačí se milou pozorností trefit do vkusu a dárkem zpříjemnit běžné chvíle. A protože tahle činnost není vůbec jednoduchá, máme pro vás pár tipů na čajové a kávové balíčky, které vykouzlí úsměv na tváři vaší babičce či dědečkovi.

Ochucené čaje: Na co si dát pozor a jak se při výběru nespálit
Sobota, 13.10.2018

Starší generace milovníků čaje by se nejspíš divily, kdyby se setkaly  s širokou nabídkou ochucených čajů, která je dnes k dispozici. Čaje s příchutí ovoce nikoho z míry nevyvedou. Věděli jste však, že si můžete dopřát také čaj chutnající po čokoládě, karamelu a rumu, pivoňkách, víně, zelenině nebo dokonce po slanině? Ochucené čaje nejsou žádnou novinkou. Vždyť například earl grey - jeden z nejoblíbenějších čajů vůbec - je černý čaj dochucený bergamotem. Při výběru kvalitního ochuceného čaje je však potřeba mít se na pozoru.

Nachystejte si dokonalý čaj o páté jako Britové
Úterý, 09.10.2018

Naše podzimní počasí se brzy přiblíží tomu, které panuje ve Velké Británii po většinu roku. A proto přichází ideální doba na servírování čaje o páté. Tato tradice, která vznikla v polovině 19. století ve viktoriánské Anglii, má však poměrně jasná pravidla. Přečtěte si, co nesmíte vynechat, abyste se cítili jako na návštěvě u královny Victorie v Buckinghamském paláci.

Na vzácném žlutém čaji si pochutnávali čínští císaři a teď můžete i vy
Sobota, 15.09.2018

Žlutý čaj se pyšní přídomkem vzácný a na rozdíl od mnoha ostatních to v jeho případě není žádná nadsázka. Pěstuje se totiž pouze v Číně a tvoří méně než půl procenta její čajové produkce. V minulosti byl servírován výhradně císařům, protože žlutá byla císařská barva. Jen ty nejkvalitnější ze žlutých čajů však měly právo na přívlastek císařský.  V dnešní době už však nepotřebujeme císařský titul, abychom si tuto čajovou lahůdku vychutnali.

4 nejčastější chyby při přípravě čaje
Pondělí, 10.09.2018

Najít správný hrnek, vhodit sáček s čajem, zalít vroucí vodou, chvíli vyčkat a pít. To je nejčastější postup při vaření čaje. Dřív než si připravíte svůj další šálek, přečtěte si následující článek. Třeba vám pak váš oblíbený čaj zachutná o něco víc - dostane totiž konečně přesně to, co potřebuje. Víte totiž o tom, jaké jsou nejčastější chyby při vaření čaje?

Kterým kávovým nápojům se raději vyhnout
Pondělí, 03.09.2018

Kdyby se poskládaly všechny kávové nápoje běžně dostupné v kavárnách, vzniknul by neuvěřitelné dlouhý seznam. Od těch nejjednodušších, jako je espresso, až po ty, co se honosí několikaslovným názvem, nabízejí zákazníkovi velmi rozličné chuti. Nemá smysl vypisovat, co je a co není podle kávových odborníků ještě přijatelné, a už vůbec ne cokoli nařizovat vašim chuťovým buňkám. Pojďme se ale podívat na zoubek kávovým nápojům, které mohou zacloumat s vaším zdravím i peněženkou.

Čaj honeybush si afričtí domorodci zamilovali kvůli chuti i účinkům na zdraví
Sobota, 01.09.2018

Přestože je blízkým příbuzným mnohem známějšího rooibosu, čaji honeybush patří speciální místo ve světě čajů. Z nápoje původně známého pouze jihoafrickým kmenům se dnes stala oblíbená exotická volba milovníků čaje z celého světa. Důvodů je celá řada.

Sladit, nebo nesladit? Věčná kávová otázka
Středa, 22.08.2018

Kávový svět se dělí na dva tábory - na ty. co sladí, a ty, co jim to mají za zlé. Mnoho lidí si sladí kávu, zkrátka protože je na ně chuť příliš silná. Jiní mají slabost pro sladké, a tak se snaží přelstít kávovou hořkost. Druhá skupina mluví o zastírání a přebíjení kvalitní chuti. Verdikt ale není vůbec není jednoznačný.

Čajový průvodce Srí Lankou
Středa, 01.08.2018

Čaj je dějinami a současností Srí Lanky prodchnutý natolik, že by bez něj byl ostrov úplně jiný. Zelenou rostlinku, která dnes pokrývá strmé svahy srdce Cejlonu, přivezli do městečka Peradeniya Britové začátkem 19. století. Věhlasu se jí dostalo díky Thomasu Liptonovi nebo Arthuru Conanu Doylovi. Dnes se odtud ročně vyveze na 330 milionů kilogramů čaje.

Umění japonských litinových konvic dobře a dlouho slouží i zdobí
Úterý, 31.07.2018

Historikové se dnes nemohou dohodnout, komu patří prvenství - vyrobili první litinovou konvici Číňané, nebo Japonci? Originál je momentálně přisuzovaný ostrovanům. Ať už však byl prvním designérem kdokoli, je nad slunce jasné, že měl geniální nápad.

Putování po čajích na Srí Lance: Kandy
Neděle, 29.07.2018

Jenom tři hodiny cesty autem od hlavního města Srí Lanky Kolomba leží mezi kopci město se zajímavou historií i důležitým buddhistickým dědictvím. Kandy je však také místo, kde se zrodil slavný cejlonský čaj. Kde jinde začít cestu za čajem na Srí Lance?

Kvetoucí bílý čaj není jen lahůdka pro oko
Sobota, 28.07.2018

Na první pohled je to jen obyčejná malá kulička. Vložte ji však do horké vody a vykvete vám malý zázrak. Kvetoucí čaje jsou důmyslné ručně vyráběné produkty s vizuálním, ale i chuťovým a zdravotním efektem. Nebojte se je vyzkoušet.

Vyrobte si doma ledový čaj. Bude mít lepší chuť a méně cukru
Čtvrtek, 19.07.2018

Ani při horkých letních teplotách se nemusíte vzdávat svého oblíbeného čaje. Stačí si jednoduše vyrobit jeho studenou verzi. Je to snadné, rychlé a mnohem zdravější než běžné ledové čaje s nejasným složením a koňskou dávkou cukru. Kromě výchozího receptu navíc pro vás máme ještě dva tipy. Ten první ocení hlavně děti, ten druhý si užijí dospělí třeba na zahradním večírku.

Čajové pytlíky po vylouhování nevyhazujte, poslouží v péči o domácnost i tělo
Pondělí, 14.08.2017

Použité sáčky od čaje jsou univerzální surovinou, která vám pomůže jak v domácnosti, tak v péči o tělo. Stačí dbát na to, aby byly čerstvé. Pamatujte, že bez chladničky lze použité sáčky od čaje uchovávat nejdéle den, vložíte-li je ale do ledničky, vydrží tam až 3 dny. Kdykoliv se vám přitom jejich vůně nezdá, ihned je zahoďte do koše, ideálně ale spíš do kompostu, kde mohou posloužit jako výživa.

Potvrzeno! Pití kávy prodlužuje život
Pátek, 28.07.2017

Káva může prodlužovat život. Píše se to ve dvou studiích, které byly zveřejněny na stránkách Annals of Internal Medicine.

Šlehaný a zalévaný - recept na zelený čaj "dva v jednom"
Čtvrtek, 29.06.2017

Patříte-li mezi milovníky zeleného čaje, pak Vás jistě nadchne recept na přípravu nápoje, který v sobě spojuje dvojici klasických zelených čajů - lístkové Senchy a práškového čaje Matcha. A název? Šlehaný a zalévaný (prosím, neplést s klasikou české kinematografie, fimem Rozpuštěný a vypuštěný...:-)

Sladit, nebo nesladit? Věčná kávová otázka
Sobota, 07.01.2017

Kávový svět se dělí na dva tábory - na ty. co sladí, a ty, co jim to mají za zlé. Mnoho lidí si sladí kávu, zkrátka protože je na ně chuť příliš silná. Jiní mají slabost pro sladké, a tak se snaží přelstít kávovou hořkost. Druhá skupina mluví o zastírání a přebíjení kvalitní chuti. Verdikt ale není vůbec není jednoznačný.

V čajovně nemusíte jen popíjet čaj. Lze si tu zahrát i kulečník či šachy
Úterý, 29.11.2016

S čajovnami se u nás v posledních letech doslova roztrhl pytel. Proto najít tu, která vás okouzlí svým prostorem, atmosférou i nabídkou není snadné.

Přijměte pozvání do Liliové čajovny!
Středa, 09.11.2016

Liliová čajovna byla založena v roce 2012. Za tu dobu prošla řadou změn nejen sortimentu, ale i vybavení a přístupu k podnikání. V současné době se zaměřuje na studenty, hráče LARPů, deskových her, zájmové skupiny a prostě všechny, kteří si chtějí svůj koníček užívat u dýmky a čaje v prosvětlené domácí atmosféře.

Zelený čaj jako lék na vysoký krevní tlak
Úterý, 31.05.2016

Pokud vám lékař diagnostikoval vysoký krevní tlak a doporučil vhodnou léčbu, můžete se ho pokusit snížit i přirozenými způsoby. Jedním z nich je popíjení čaje.

Káva v kouzelné atmosféře
Středa, 11.05.2016

Mnoho z nás si nedovede představit ráno bez své pravidelné dávky kofeinu, která nastartuje naše myšlení a nabudí nás do nového dne. Pití kávy se stává oblíbeným rituálem, rádi si ji vychutnáme také odpoledne při posezení s přáteli, například v naší oblíbené kavárně. A co takhle se na kávu vypravit do proslulé brněnské kavárny Era?

Nechte si své zboží doručit v sobotu a za stejnou cenu jako ve kterýkoliv jiný den!
Pátek, 22.04.2016

V rámci neustálé snahy o zkvalitňování našich služeb nově nabízíme všem našim zákazníkům možnost nechat si své zboží zaslat v sobotu, a to bez jakéhokoliv dalšího poplatku!

Dejte sbohem vánočním kilům za pomoci bleskové diety s čajem Pu erh!
Čtvrtek, 14.01.2016

Je tu opět nový rok a s ním již tradiční otázka, jak se zbavit kilogramů nabraných během vánočních svátků. A co takhle vyzkoušet týdenní dietu s čajem Pu erh, kterou ve své knize Čaj, který spaluje tuky popisuje čínský lékař Li Wu?

Prohlédněte si náš katalog kávy!
Středa, 23.09.2015

Připravili jsme pro vás zbrusu nový katalog kávy. Prohlédněte si naši nabídku prvotřídních káv z celého světa a vyberte si tu svou! Katalog najdete v sekci Káva Arabica.

Nenechte si ujít nové ájurvédské čaje Shoti Maa Sluneční hodiny!
Úterý, 22.09.2015

Vyzkoušejte novinku mezi ájurvédskými čaji - kolekci Shoti Maa Sluneční hodiny, která vychází z postavení Slunce, jaké zaujímá v jednotlivých fázích dne, a jeho vlivu na lidský organismus.

Jak vznikl sáčkový čaj?
Pondělí, 31.08.2015

O čajovém sáčku se vypráví, že vznikl vlastně náhodou. Newyorský obchodník Thomas Sullivan posílal vzorky čaje svým zákazníkům v kovových krabičkách. Plechovky mu přišly moc drahé, a proto ho začal balit do ručně šitých hedvábných sáčků. Jednomu ze zákazníků spadl sáček omylem do vařící vody a on zjistil, že se tímto způsobem čaj výborně vylouhuje.

Filtrovací metoda kávy
Čtvrtek, 26.03.2015

Různé filtrovací metody kávy. Na "normální" kávu - klasický turek.
Překapávanou či stlačenou kávu.
Přečtěte si vysvětlení různých příprav káv.

Káva Maragogype
Středa, 11.03.2015

Rozdíl mezi běžnou kávou a kávou Maragogype najdete zde - jedna malá ale zásadní odlišnost tu je. 

Aroma různých druhů kávy z celého světa jsou velice rozdílná, kávová zrna však mají více méně stejnou velikost. Existuje pouze jediná výjimka, a sice zrno, kterému se říká obří, velkozrnná neboli Maragogype.

Zelená káva
Středa, 10.12.2014

Zelená káva - co to je? Odkud se to bere? A proč se jmenuje zrovna zelená káva?

Příprava čaje
Úterý, 22.07.2014

Příprava různých čajů. 
Masala
Matcha
Zelený čaj
Černý čaj

Klasifikace černého čaje - rozdělení čajů
Pátek, 11.07.2014

Černý čaj se dělí na listový, zlomkový (Broken), drcený (Fannings) a práškový (Dust). V Indii, na Srí Lance a v Keni se k rozlišení kvality používá ustálené písmenkové názvosloví.

Zpracování kávy
Pátek, 27.06.2014

Zpracování kávy - k přípravě kávových zrn na pražení existují dvě metody, které mají vliv na kávu. Suché a mokré zpracování zrn. Suché nebo také východoindické zpracování poskytuje nepranou kávu, mokrý neboli západoindický postup kávu pranou...

O výrobě čaje
Pátek, 20.06.2014

Všechen zelený čaj pochází čajovníku Camilla sinensis. Tato rostlina může být ve třech existuje ve 3 třech variantách. (čínská, indická, indonéská). Čínský čajovník je spíše keř 2-3 m vysoký a má menší temně zelené listy. Indický čajovník může vyrůst až do výšky 25 m a má listy větší, trošku světlejší. Indonéská varianta je něco...

Historie čaje
Úterý, 10.06.2014

Jak lidstvo objevilo listy čajovníku a připravilo z něj čaj se můžeme dnes jenom dohadovat. Bylo to velmi dávno. Existují staré čínské legendy, které vypráví o osvěžujícím nápoji jménem čaj. Jedna z nich praví, že čínský císař Chen Nung kolem roku 2737 př.n.l. vařil vodu a spadly mu do ní lístky čaje z čajovníku. Posléze zjistil, že vznikl lahodný a povzbudivý nápoj.

Recept na zázvorový čaj
Neděle, 01.06.2014

Po tisíce let byl zázvor nejvíce ceněn pro své účinky. Samotný zázvor je světle hnědý kořen s výraznou chutí a vlastnostmi. Má vysoký obsah vitaminu C, hořčíku a dalších minerálů. To je důvod, proč je tak žádaný a oblíbený.

Odborné praxe pro mladé do 30 let
Středa, 28.05.2014

Naše společnost Great Tea Garden s.r.o. se zapojila do projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let.

Café art
Pátek, 25.04.2014

Podívejte se na Café art v jednoduchém podání, které se může naučit každý. Krásný a efektivní způsob zdobení kávy.

Čtvrtek, 01.01.1970

Tento web používá soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies, více informací zde.