Blog

Blog o čaji a kávě. Vysvětlení toho nejpodstatnějšího ze světa kávy a čaje. Tipy a zajímavosti.

Čajový průvodce Srí Lankou
Středa, 01.08.2018

Čaj je dějinami a současností Srí Lanky prodchnutý natolik, že by bez něj byl ostrov úplně jiný. Zelenou rostlinku, která dnes pokrývá strmé svahy srdce Cejlonu, přivezli do městečka Peradeniya Britové začátkem 19. století. Věhlasu se jí dostalo díky Thomasu Liptonovi nebo Arthuru Conanu Doylovi. Dnes se odtud ročně vyveze na 330 milionů kilogramů čaje.

Umění japonských litinových konvic dobře a dlouho slouží i zdobí
Úterý, 31.07.2018

Historikové se dnes nemohou dohodnout, komu patří prvenství - vyrobili první litinovou konvici Číňané, nebo Japonci? Originál je momentálně přisuzovaný ostrovanům. Ať už však byl prvním designérem kdokoli, je nad slunce jasné, že měl geniální nápad.

Putování po čajích na Srí Lance: Kandy
Neděle, 29.07.2018

Jenom tři hodiny cesty autem od hlavního města Srí Lanky Kolomba leží mezi kopci město se zajímavou historií i důležitým buddhistickým dědictvím. Kandy je však také místo, kde se zrodil slavný cejlonský čaj. Kde jinde začít cestu za čajem na Srí Lance?

Kvetoucí bílý čaj není jen lahůdka pro oko
Sobota, 28.07.2018

Na první pohled je to jen obyčejná malá kulička. Vložte ji však do horké vody a vykvete vám malý zázrak. Kvetoucí čaje jsou důmyslné ručně vyráběné produkty s vizuálním, ale i chuťovým a zdravotním efektem. Nebojte se je vyzkoušet.

Vyrobte si doma ledový čaj. Bude mít lepší chuť a méně cukru
Čtvrtek, 19.07.2018

Ani při horkých letních teplotách se nemusíte vzdávat svého oblíbeného čaje. Stačí si jednoduše vyrobit jeho studenou verzi. Je to snadné, rychlé a mnohem zdravější než běžné ledové čaje s nejasným složením a koňskou dávkou cukru. Kromě výchozího receptu navíc pro vás máme ještě dva tipy. Ten první ocení hlavně děti, ten druhý si užijí dospělí třeba na zahradním večírku.

Čajové pytlíky po vylouhování nevyhazujte, poslouží v péči o domácnost i tělo
Pondělí, 14.08.2017

Použité sáčky od čaje jsou univerzální surovinou, která vám pomůže jak v domácnosti, tak v péči o tělo. Stačí dbát na to, aby byly čerstvé. Pamatujte, že bez chladničky lze použité sáčky od čaje uchovávat nejdéle den, vložíte-li je ale do ledničky, vydrží tam až 3 dny. Kdykoliv se vám přitom jejich vůně nezdá, ihned je zahoďte do koše, ideálně ale spíš do kompostu, kde mohou posloužit jako výživa.

Potvrzeno! Pití kávy prodlužuje život
Pátek, 28.07.2017

Káva může prodlužovat život. Píše se to ve dvou studiích, které byly zveřejněny na stránkách Annals of Internal Medicine.

Šlehaný a zalévaný - recept na zelený čaj "dva v jednom"
Čtvrtek, 29.06.2017

Patříte-li mezi milovníky zeleného čaje, pak Vás jistě nadchne recept na přípravu nápoje, který v sobě spojuje dvojici klasických zelených čajů - lístkové Senchy a práškového čaje Matcha. A název? Šlehaný a zalévaný (prosím, neplést s klasikou české kinematografie, fimem Rozpuštěný a vypuštěný...:-)

V čajovně nemusíte jen popíjet čaj. Lze si tu zahrát i kulečník či šachy
Úterý, 29.11.2016

S čajovnami se u nás v posledních letech doslova roztrhl pytel. Proto najít tu, která vás okouzlí svým prostorem, atmosférou i nabídkou není snadné.

Přijměte pozvání do Liliové čajovny!
Středa, 09.11.2016

Liliová čajovna byla založena v roce 2012. Za tu dobu prošla řadou změn nejen sortimentu, ale i vybavení a přístupu k podnikání. V současné době se zaměřuje na studenty, hráče LARPů, deskových her, zájmové skupiny a prostě všechny, kteří si chtějí svůj koníček užívat u dýmky a čaje v prosvětlené domácí atmosféře.

Zelený čaj jako lék na vysoký krevní tlak
Úterý, 31.05.2016

Pokud vám lékař diagnostikoval vysoký krevní tlak a doporučil vhodnou léčbu, můžete se ho pokusit snížit i přirozenými způsoby. Jedním z nich je popíjení čaje.

Káva v kouzelné atmosféře
Středa, 11.05.2016

Mnoho z nás si nedovede představit ráno bez své pravidelné dávky kofeinu, která nastartuje naše myšlení a nabudí nás do nového dne. Pití kávy se stává oblíbeným rituálem, rádi si ji vychutnáme také odpoledne při posezení s přáteli, například v naší oblíbené kavárně. A co takhle se na kávu vypravit do proslulé brněnské kavárny Era?

Nechte si své zboží doručit v sobotu a za stejnou cenu jako ve kterýkoliv jiný den!
Pátek, 22.04.2016

V rámci neustálé snahy o zkvalitňování našich služeb nově nabízíme všem našim zákazníkům možnost nechat si své zboží zaslat v sobotu, a to bez jakéhokoliv dalšího poplatku!

Dejte sbohem vánočním kilům za pomoci bleskové diety s čajem Pu erh!
Čtvrtek, 14.01.2016

Je tu opět nový rok a s ním již tradiční otázka, jak se zbavit kilogramů nabraných během vánočních svátků. A co takhle vyzkoušet týdenní dietu s čajem Pu erh, kterou ve své knize Čaj, který spaluje tuky popisuje čínský lékař Li Wu?

Prohlédněte si náš katalog kávy!
Středa, 23.09.2015

Připravili jsme pro vás zbrusu nový katalog kávy. Prohlédněte si naši nabídku prvotřídních káv z celého světa a vyberte si tu svou! Katalog najdete v sekci Káva Arabica.

Nenechte si ujít nové ájurvédské čaje Shoti Maa Sluneční hodiny!
Úterý, 22.09.2015

Vyzkoušejte novinku mezi ájurvédskými čaji - kolekci Shoti Maa Sluneční hodiny, která vychází z postavení Slunce, jaké zaujímá v jednotlivých fázích dne, a jeho vlivu na lidský organismus.

Jak vznikl sáčkový čaj?
Pondělí, 31.08.2015

O čajovém sáčku se vypráví, že vznikl vlastně náhodou. Newyorský obchodník Thomas Sullivan posílal vzorky čaje svým zákazníkům v kovových krabičkách. Plechovky mu přišly moc drahé, a proto ho začal balit do ručně šitých hedvábných sáčků. Jednomu ze zákazníků spadl sáček omylem do vařící vody a on zjistil, že se tímto způsobem čaj výborně vylouhuje.

Filtrovací metoda kávy
Čtvrtek, 26.03.2015

Různé filtrovací metody kávy. Na "normální" kávu - klasický turek.
Překapávanou či stlačenou kávu.
Přečtěte si vysvětlení různých příprav káv.

Káva Maragogype
Středa, 11.03.2015

Rozdíl mezi běžnou kávou a kávou Maragogype najdete zde - jedna malá ale zásadní odlišnost tu je. 

Aroma různých druhů kávy z celého světa jsou velice rozdílná, kávová zrna však mají více méně stejnou velikost. Existuje pouze jediná výjimka, a sice zrno, kterému se říká obří, velkozrnná neboli Maragogype.

Zelená káva
Středa, 10.12.2014

Zelená káva - co to je? Odkud se to bere? A proč se jmenuje zrovna zelená káva?

Příprava čaje
Úterý, 22.07.2014

Příprava různých čajů. 
Masala
Matcha
Zelený čaj
Černý čaj

Klasifikace černého čaje
Pátek, 11.07.2014

Černý čaj se dělí na listový, zlomkový (Broken), drcený (Fannings) a práškový (Dust). V Indii, na Srí Lance a v Keni se k rozlišení kvality používá ustálené písmenkové názvosloví.

Zpracování kávy
Pátek, 27.06.2014

Zpracování kávy - k přípravě kávových zrn na pražení existují dvě metody, které mají vliv na kávu. Suché a mokré zpracování zrn. Suché nebo také východoindické zpracování poskytuje nepranou kávu, mokrý neboli západoindický postup kávu pranou...

O výrobě čaje
Pátek, 20.06.2014

Všechen zelený čaj pochází čajovníku Camilla sinensis. Tato rostlina může být ve třech existuje ve 3 třech variantách. (čínská, indická, indonéská). Čínský čajovník je spíše keř 2-3 m vysoký a má menší temně zelené listy. Indický čajovník může vyrůst až do výšky 25 m a má listy větší, trošku světlejší. Indonéská varianta je něco...

Historie čaje
Úterý, 10.06.2014

Jak lidstvo objevilo listy čajovníku a připravilo z něj čaj se můžeme dnes jenom dohadovat. Bylo to velmi dávno. Existují staré čínské legendy, které vypráví o osvěžujícím nápoji jménem čaj. Jedna z nich praví, že čínský císař Chen Nung kolem roku 2737 př.n.l. vařil vodu a spadly mu do ní lístky čaje z čajovníku. Posléze zjistil, že vznikl lahodný a povzbudivý nápoj.

Recept na zázvorový čaj
Neděle, 01.06.2014

Po tisíce let byl zázvor nejvíce ceněn pro své účinky. Samotný zázvor je světle hnědý kořen s výraznou chutí a vlastnostmi. Má vysoký obsah vitaminu C, hořčíku a dalších minerálů. To je důvod, proč je tak žádaný a oblíbený.

Odborné praxe pro mladé do 30 let
Středa, 28.05.2014

Naše společnost Great Tea Garden s.r.o. se zapojila do projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let.

Café art
Pátek, 25.04.2014

Podívejte se na Café art v jednoduchém podání, které se může naučit každý. Krásný a efektivní způsob zdobení kávy.

Tento web používá soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies, více informací zde.