Anýz

Bedrník anýz je jednoletá silně aromatická bylina s mírně ochmýřeným stonkem, řapíkatými listy a vejčitými plody. Svůj původ má tato rostlina v oblasti Malé Asie, ale dnes se pěstuje v téměř všech severních částech Evropy a dokonce roste i v teplejších krajinách Česka. Většinou dorůstá do výšky od 30 do 60 cm. Z hlediska obsažených látek se zde objevují silice, sliz, kyseliny kávová a chlorogenová.

Latinský název: Pimpinella anisum

Využití
V lidovém léčitelství se sice využívají kromě plodů i listy, ty však mají poměrně menší spektrum využití. Mnohé herbáře vyzdvihují obsah silic, které mohou přispívat k normální tvorbě mateřského mléka a které mají antiparazitické vlastnosti, pro něž anýz doporučují používat při léčbě kožních onemocnění. Obsažený sliz pro změnu dokáže zmírňovat vykašlávání, urychlovat trávení a žvýkání semen dokonce podle některých herbářů omezuje nepříjemný zápach z úst.

Jak anýz používat?
Asi nejznámější je v případě anýzu jeho využití v kuchyni - dává se do pečiva, červeného zelí a je možné ho přidávat i do ovocných kompotů. Lidové léčitelství vyzdvihuje nálev, v jehož případě stačí na šálek vroucí vody použít jeden gram plodů anýzu. Kromě toho je možné smícháním anýzu s alkoholem (nejčastěji koňakem nebo vodkou) vytvořit čistící ústní vodu, smícháním s medem a pšeničnými otrubami ve stejném poměru si zase připravíte domácí peeling pro mastnou pleť.

Zajímavosti o anýzu
●     Jelikož je anýz silně aromatický, ve středověku se věřilo, že může léčit mor - jeho pach totiž přebije i pach smrti.
●     Jelikož anýz čistí dech a přebíjí nejrůznější zápachy, byl v minulosti hojně používaný jako afrodiziakum.
●     S esenciálním anýzovým olejem je třeba zacházet velmi opatrně, protože ve velkých dávkách je jedovatý - může způsobovat dokonce i otok mozku.
●     Bedrník anýz je možné snadno zaměnit i se silně jedovatým bolehlavem.

Použitá literatura
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] NARDO, Pierrette. Bylinky našich babiček. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-2496-3.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení