Čekanka
Čekanka obecná je vytrvalá bylina dorůstající do výšky až jednoho metru. Charakteristický pro ni je tenký, ale zato velmi tuhý stonek zpravidla dorůstající až ve druhém roce života rostliny, přízemní kracovité listy a modrý, zhruba 4 cm velký květ, který může lehce připomínat pampelišku- jedním z alternativních názvů čekanky je totiž právě modrá pampeliška. Tato rostlina roste poměrně hojně v Česku, stejně jako v celé střední Evropě a k nalezení je nejčastěji podél cest, na okrajích polí a sušších loukách.
Latinský název: Cichorium intybus
Využití
V případě čekanky je možné zužitkovat takřka celou rostlinu - sbírá se totiž kořen, květ, listy a někdy i celá nať. Z hlediska obsahu účinných látek je nutné vyzdvihnout zejména glykosidycké hořčiny v čele s intybinem. Tato látka má široké spektrum použití, ale nejčastěji se udává schopnost regulovat činnost jater, žlučníku i slinivky, sedativní a chuť podporující účinek. Dále je v ní ale možné najít i inulin, tedy látku chovající se ve střevech obdobně jako vláknina a mající významný prebiotický efekt, silici, třísloviny a poměrně velké množství vitamínů a minerálů.
Jak čekanku používat?
Starším čtenářům se při pohledu na latinský název čekanky jistojistě vybaví tzv. cikorka, což je náhražka kávy vyrábějící se pražením kořenů této rostliny. Kromě ní se ale z kořenů doporučuje velmi často i nálev, který je možný pít i dvakrát denně. Odvar se může používat zevně na bolesti kloubů a ekzémů a silná šťáva z kořene může pomáhat lepšímu růstu vlasů. Při pravidelném používání čekanky se může podle některých odborných výzkumů také dostavit antiparazitální efekt. Květy se používají například k výplachu očí, kterým mohou ulevovat od zánětů a podobně jako kořen mohou podporovat trávení a fungování žlučníku i jater.
Zajímavosti o čekance
● Pokud vám český název byliny evokuje slovo „čekat,“ není to náhodou. Modré květy lidem totiž připomínaly oči dívky, která čeká na svého milého, až se vrátí z vojny.
Použité zdroje
[1] Hoste H, Jackson F, Athanasiadou S, Thamsborg SM, Hoskin SO. The effects of tannin-rich plants on parasitic nematodes in ruminants. Trends Parasitol. 2006. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16632404/
[2] Chicory | Definition, Uses, Cultivation, & Facts | Britannica. Encyclopedia Britannica | Britannica [online]. Copyright ©2020 Encyclop [cit. 27.09.2020]. Dostupné z: https://www.britannica.com/plant/chicory