Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Celík zlatobýl

Celík zlatobýl je vytrvalá, středně vysoká a velmi silně vonná bylina dorůstající standardně do výšky kolem jednoho metru. Jedná se o světlomilnou až polostinnou rostlinu, a tudíž ji najdeme zejména na trávnících, horských loukách, pasekách a vzácněji i na nejrůznějších pastvinách. Z chemického hlediska obsahuje celík celé 3% flavonoidních glykosidů, rutin, betain, inulin i nejrůznější silice.

Latinský název: Solidago virgaurea

Využití
Celík zlatobýl, někdy též označovaný jako Zlatobýl obecný, se v lidovém léčitelství používá především k léčbě ledvin a močových cest, dokáže údajně zabraňovat vzniku plísní a blahodárně působí proti některým bakteriím. Podle studování renomovaných odborníků dokáže celík léčit lehké průjmy či nejrůznější záněty střev, Jiří Janča dokonce došel k závěru, že zvládne odstranit i ledvinové deformace.

Jak celík používat?
Přestože celík není příliš populární bylinkou, spektrum využití má poměrně široké. Nejjednodušší je připravit si čaj, který může obsahovat kromě tří dílů natě a květu celíku také jeden díl truskavce a jeden díl vrbice bílé - celá tato směs působí podle mnohých herbářů blahodárně na ledviny. Další variantou je celík zalít bílým vínem a po 14 dnech přefiltrovat - tato kombinace má silné antibakteriální účinky. Možností je i tinktura, listy a květy celíku se doporučuje macerovat v 60% lihu.

Zajímavosti o celíku
●     Latinský název virgaurea dostal celík podle své barvy a tvaru - v překladu tento název totiž znamená “zlatý prut”
●     Celík zlatobýl byl mistrovskou bylinkou významného českého léčitele a bylinkáře Jiřího Janči.
●     Jelikož má celík poměrně silný močopudný účinek, neměl by se používat ve večerních hodinách.
●     Přestože celík je původem z Orientu, zplaněle roste především ve střední Evropě.

Použité zdroje
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.
[2] HRON, František. Rostliny strání, skal, křovin a lesů. Ilustroval Otakar ZEJBRLÍK. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987. Obrazové atlasy (Státní pedagogické nakladatelství).

 Kde mě najdete