Celík zlatobýl

Celík zlatobýl je vytrvalá, středně vysoká a velmi silně vonná bylina dorůstající standardně do výšky kolem jednoho metru. Jedná se o světlomilnou až polostinnou rostlinu, a tudíž ji najdeme zejména na trávnících, horských loukách, pasekách a vzácněji i na nejrůznějších pastvinách. Z chemického hlediska obsahuje celík celé 3% flavonoidních glykosidů, rutin, betain, inulin i nejrůznější silice.

Latinský název: Solidago virgaurea

Využití
Celík zlatobýl, někdy též označovaný jako Zlatobýl obecný, se v lidovém léčitelství používá především k léčbě ledvin a močových cest, dokáže údajně zabraňovat vzniku plísní a blahodárně působí proti některým bakteriím. Podle studování renomovaných odborníků dokáže celík léčit lehké průjmy či nejrůznější záněty střev, Jiří Janča dokonce došel k závěru, že zvládne odstranit i ledvinové deformace.

Jak celík používat?
Přestože celík není příliš populární bylinkou, spektrum využití má poměrně široké. Nejjednodušší je připravit si čaj, který může obsahovat kromě tří dílů natě a květu celíku také jeden díl truskavce a jeden díl vrbice bílé - celá tato směs působí podle mnohých herbářů blahodárně na ledviny. Další variantou je celík zalít bílým vínem a po 14 dnech přefiltrovat - tato kombinace má silné antibakteriální účinky. Možností je i tinktura, listy a květy celíku se doporučuje macerovat v 60% lihu.

Zajímavosti o celíku
●     Latinský název virgaurea dostal celík podle své barvy a tvaru - v překladu tento název totiž znamená “zlatý prut”
●     Celík zlatobýl byl mistrovskou bylinkou významného českého léčitele a bylinkáře Jiřího Janči.
●     Jelikož má celík poměrně silný močopudný účinek, neměl by se používat ve večerních hodinách.
●     Přestože celík je původem z Orientu, zplaněle roste především ve střední Evropě.

Použité zdroje
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.
[2] HRON, František. Rostliny strání, skal, křovin a lesů. Ilustroval Otakar ZEJBRLÍK. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987. Obrazové atlasy (Státní pedagogické nakladatelství).

 Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení