Černý rybíz

Černý rybíz je beztrnný ovocný keř s výrazně aromatickými laločnatými listy, žlutozelenými květy uspořádanými do převislých hroznů a černými bobulemi coby plody. V našich klimatických podmínkách dorůstá většinou do výšky okolo jednoho metru, v některých případech může mít metry až dva. Po stránce chemického složení obsahují listy éterické silice a flavonoidy, plody jsou pak bohaté na vitamíny a minerály v čele s antioxidačním vitamínem C.

Latinský název: Ribes nigrum

Využití
V případě černého rybízu se využívá především plod a list. Jelikož plody disponují vysokým obsahem vitamínu C a železa, jedná se o skvělý imunitu posilující prostředek. V bobulích najdeme také vápník, který je nezbytný pro zdraví pohybového aparátu. Listy z černého rybízu se pak hojně využívají jako prostředek podporující krevní oběh i zažívání.

Jak černý rybíz používat?
Pokud máte k dispozici plody černého rybízu, využití je velmi rozmanité a můžete je přidávat do různých pečených i nepečených dezertů, jíst je samotné nebo s jogurtem a nebo z nich udělat různá smoothies. Pro zevní použití je pak možné smíchat bobule se smetanou, bílým jílem a lžičkou medu, čímž vytvoříte hydratační masku pro všechny typy pleti. Z listů je naopak výborný nálev, který je možné pro podporu trávení pít i vícekrát denně. Odvar bývá doporučován přidávat do vany pro snížení otoku nohou a nebo je možné jej použít jako tonizující pleťovou vodu.

Zajímavosti a černém rybízu
●     V průběhu středověku se listy černého rybízu povařily s octem a lidskou močí a přikládaly se na ránu po hadím kousnutí.
●     Některé herbáře uvádí, že černý rybíz má až 4x vyšší obsah vitamínu C než stejné množství pomeranče.
●     Existuje až 50 různých odrůd rybízu, které se od sebe liší nejen kyselostí a obsahem látek, ale také barvou.
●     Pokud pěstujete rybíz na zahradě, s největší pravděpodobností v jeho blízkosti budou růst i kopřivy.

Použité zdroje
[1] NARDO, Pierrette. Bylinky našich babiček. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-2496-3.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení