Kardamon

Kardamovník obecný, lidově označovaný jako kardamom je bylina využívaná nejčastěji jako koření, méně často pak jako léčivka. Jedná se o poměrně statnou a mohutnou bylinu, která v některých případech může dorůst do výšky až 4 metrů. Má dvě řady plochých listů, bílé okvětní lístky a zelenavé tobolky coby plody. Z hlediska účinných látek je bohatá zejména na třísloviny, terpeny, karboxylové kyseliny, vitamíny a minerální látky.

Latinský název: Elettaria cardamomum

Využití
Lidová medicína využívá primárně semena kardamovníku, kterým přikládá celou řadu pozitivních efektů. Vzhledem k obsahu celého spektra různých silic dokáže kardamom podporovat trávení a zmírňovat žaludeční obtíže. Některé ze zastoupených látek se také správné fungování ledvin i močového měchýře a jelikož je kardamom lehce močopudný, dokáže z těla odstranit přebytečnou vodu.

Jak kardamom používat?
Rozhodně nejpopulárnější je využití kardamomu v kuchyni - jedná se o nedílnou součást kořenící směsi kari, která je populární zejména v Indii. Lidová medicína samozřejmě využívá i kardamom v kuchyni, ale mnohé herbáře doporučují i připravit nálev ze směsi bylin, v nichž se kardamom také vyskytuje. Velmi časté je například kombinování kardamomu se zázvorem, medem a citronem, což je skvělá kombinace obzvláště do chladných zimních večerů. Macerováním v 60% lihu je pak možné vytvořit tinkturu.

Zajímavosti o kardamomu
●     Přestože se velmi často setkáte s označením “kardamon,” z hlediska gramatiky není tento název správný.
●     Kardamom je poměrně náročný na pěstování. Vzhledem k tomu, že vyžaduje poměrně velké množství srážek a ideálně teploty neustále přes 20°C, dozrává pouze v tropickém pásu.
●     Největšími producenty kardamomu je Guatemala, Tanzanie a Madagaskar.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.

 Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení