Kopřiva

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina dorůstající do výšky až 1,5 metru. Celý povrch kopřivy je porostlý žahavými chlupy, lodyhy jsou přímé, duté a čtyřhranné, oddenek je větvený a plazivý. Jedná se o expandující rostlinu nacházející se na celé severní polokouli, v České republice se vyskytuje na celém území, napříč všemi výškovými pásmy. Kromě ní se u nás vyskytuje i kopřiva žahavka, pro kterou je charakteristický menší vzrůst.

Latinský název: Urticae folium

Využití
Kopřivu je možné použít jak do čajů (ať už čerstvou nebo sušenou), tak do různých nádivek či masových pokrmů. Kopřiva bývá také součástí šamponů na vlasy, odvar z ní může bránit vypadávání vlasů.

Jak ji používat
Kopřivu je ideální sušit ve stínu, při umělém sušení by ale teplota neměla překročit 50°C, jinak listy chytnou černou barvu. Při přípravě čaje použijte hrst mladých kopřiv (nebo zhruba 5g sušených) na litr vřelé vody a nechejte 15 minut louhovat. Kopřivu je možné kombinovat s listy pampelišky, s mátou i čekankou.

Zajímavosti
Listy kopřivy obsahují až 15% minerálních látek, mimo jiné velmi potřebný hořčík, vápník a železo
Kopřivový pyl patří mezi velmi nebezpečné alergeny
Kopřiva patří mezi přadné rostliny a obzvlášť ve středověku byla nepostradatelná
Přestože dříve se mělo za to, že popálení způsobuje kyselina mravenčí, moderní poznatky ukazují na směs acetylcholinu (vyvolání pálení), histaminu (dráždí kůži) a serotoninu (zesiluje efekt)
Ve Francii se kopřivy rostoucí u hrobu považují za posla špatných zpráv

Kopriva_Cajova zahrada

Použitá literatura
[1] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.
[2] NARDO, Pierrette. Bylinky našich babiček. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-2496-3.
[3] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení