Kořen hořce

Hořec žlutý je statná vytrvalá bylina dorůstající standardně do výšky mezi 50 - 100 cm. První dva až tři roky je nízká, později začne mohutnět - charakteristickými znaky je dutá a oblá lodyha, vstřícné listy, přízemní růžice a jak název napovídá, žluté květy. Co do obsahu účinných látek v hořci najdete hořčiny, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, esenciální oleje a silice.

Latinský název: Gentiana lutea

Využití
Hořec je po stránce využití velmi podobný například zeměžluči. Obsažené hořčiny pomáhají s trávením, nechutenstvím i žaludečními obtížemi, velmi často se doporučuje při poruchách jater nebo slinivky. V lidovém léčitelství se nejčastěji využívá kořen, pro který je typická nejprve nasládlá, ale později velmi hořká chuť - z tohoto důvodu je nutné pouze omezené užívání, větší dávky by mohly u citlivých jedinců vyvolávat zvracení. Některé herbáře také vyzdvihují jeho pozitivní účinky proti střevním parazitům, zřejmě díky obsahu specifických silic, jiné zdůrazňují využití v homeopatii.

Jak hořec používat?
Hořec je možné používat na opravdu velmi mnoho způsobů. Nejklasičtější je odvar, na který bývá doporučována jedna lžička sušeného kořene a minimálně půl litru vody - je nutné mít na paměti, že silnější čaj by mohl vyvolat zvracení a působil by velmi svíravě v krku. Je možné ho pro účely nálevu kombinovat s mátou, skořicovou kůrou, řebříčkem i kořenem puškvorce. Kromě toho si můžete vyrobit také macerát či tinkturu a dokonce je možné i zevní užití na nehojící se rány.

Zajímavosti o hořci
●     Kromě hořce žlutého existuje celá řada dalších hořců a všechny mají stejné využití. Jelikož jsou u nás ale chráněny, není možné je volně sbírat.
●     Oddenky hořce jsou velmi často používány k výrobě likérů, kořen je pak možné nechat louhovat v bílém víně.
●    Hořec žlutý se přirozeně vyskytuje v Alpách, Pyrenejích i na Balkáně - u nás není původní, ale byl vysazen v okolí některých našich pohoří a volně roste.

Použitá literatura
[1]  RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení