Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Lékořice

Lékořice lysá je léčivá rostlina se silným stonkem, vejčitými listy a dlouhými kořeny. Většinou tato rostlina dorůstá do výšky kolem 1 metru, méně často může být i vyšší. Přestože tato rostlina pochází ze Středomoří, v České republice se díky Benediktinům hojně pěstuje již od 16. století. Velmi podobnou rostlinou je i lékořice uralská (Glycyrrhiza uralensis), avšak ta v našich klimatických podmínkách není tak běžná. Po chemické stránce tvoří lékořici škrob, sacharidy dodávající typickou sladkost, hořčiny a glykosidy.

Latinský název: Glycyrrhiza glabra

Využití
Lékořice je v lidovém léčitelství používána zejména pro svou údajnou schopnost podporovat tvorbu žaludečních šťáv, ředit hlen v dýchacích cestách a podporovat vykašlávání v průběhu respiračních onemocnění. Při nadměrné konzumaci lékořice může dojít k většímu zatížení jater, zvýšení tlaku i k různým otokům - důležité je ale vědět, že tyto problémy většinou pramení z konzumace například lékořicových cukrovinek, samotné pití lékořicového čaje problémy způsobuje jen velmi ojediněle.

Jak lékořici používat?
Z lékořice je možné si uvařit čaj, na který se doporučuje použít čajovou lžičku lékořice a 250 ml vroucí vody, přičemž doporučená doba louhování je zhruba 15 minut. Z lékořice můžete vyrobit také tinkturu, stačí sušený kořen smíchat s 50% lihem v poměru 1:5 a dva týdny macerovat. Již významný renesanční lékař Mattioli radil žvýkat kořen lékořice, čímž se podle něj dosáhne nižší chuti na jídlo i odstranění pocitu žízně.

Upozornění: lidé trpící vysokým krevním tlakem by se měly vyvarovat nadměrné spotřeby.

Zajímavosti o lékořici
●     Lékořici používal mimo jiné indiánský kmen Siouxů, kteří používali například zápar z listí na bolestivé uši či lékořicový kořen na snížení horečky.
●     Podle tradiční čínské medicíny je lékořice spojována s dlouhověkostí.
●     Lékořice by pro zvyšování krevního tlaku neměla být používána v těhotenství.
●     Glycyrrhizin, klíčová látka lékořice, je asi 50x sladší než běžný kuchyňský cukr.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.

Kde mě najdete