Lékořice

Lékořice lysá je léčivá rostlina se silným stonkem, vejčitými listy a dlouhými kořeny. Většinou tato rostlina dorůstá do výšky kolem 1 metru, méně často může být i vyšší. Přestože tato rostlina pochází ze Středomoří, v České republice se díky Benediktinům hojně pěstuje již od 16. století. Velmi podobnou rostlinou je i lékořice uralská (Glycyrrhiza uralensis), avšak ta v našich klimatických podmínkách není tak běžná. Po chemické stránce tvoří lékořici škrob, sacharidy dodávající typickou sladkost, hořčiny a glykosidy.

Latinský název: Glycyrrhiza glabra

Využití
Lékořice je v lidovém léčitelství používána zejména pro svou údajnou schopnost podporovat tvorbu žaludečních šťáv, ředit hlen v dýchacích cestách a podporovat vykašlávání v průběhu respiračních onemocnění. Při nadměrné konzumaci lékořice může dojít k většímu zatížení jater, zvýšení tlaku i k různým otokům - důležité je ale vědět, že tyto problémy většinou pramení z konzumace například lékořicových cukrovinek, samotné pití lékořicového čaje problémy způsobuje jen velmi ojediněle.

Jak lékořici používat?
Z lékořice je možné si uvařit čaj, na který se doporučuje použít čajovou lžičku lékořice a 250 ml vroucí vody, přičemž doporučená doba louhování je zhruba 15 minut. Z lékořice můžete vyrobit také tinkturu, stačí sušený kořen smíchat s 50% lihem v poměru 1:5 a dva týdny macerovat. Již významný renesanční lékař Mattioli radil žvýkat kořen lékořice, čímž se podle něj dosáhne nižší chuti na jídlo i odstranění pocitu žízně.

Zajímavosti o lékořici
●     Lékořici používal mimo jiné indiánský kmen Siouxů, kteří používali například zápar z listí na bolestivé uši či lékořicový kořen na snížení horečky.
●     Podle tradiční čínské medicíny je lékořice spojována s dlouhověkostí.
●     Lékořice by pro zvyšování krevního tlaku neměla být používána v těhotenství.
●     Glycyrrhizin, klíčová látka lékořice, je asi 50x sladší než běžný kuchyňský cukr.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení