Pivoňka

Pivoňka lékařská je známá bylina běžně dorůstající do výšky až 0,75 metru. Ačkoliv se většinou pěstuje pouze jako okrasná, dlouhodobě je považována za velmi důležitou léčivku s mnoha žádoucími vlastnostmi. Dnes se mimo jiné používá třeba do různých čajových směsí, kterým zlepšuje chuť a vůni.

Latinský název: Paeonia officinalis

Jaké má pivoňka využití?
Pivoňka lékařská je doslova nabitá různými živinami. Obsahuje například poměrně dost vybraných alkaloidů, glykosidů nebo silic, a proto také disponuje charakteristickou vůní. Pivoňka patří k velmi univerzálním bylinám – například její kořeny se v bylinkářství používali k léčbě křečí (a to včetně těch břišních), stejně jako při průjmech. Některé herbáře dokonce uvádějí, že pivoňka lékařská může pomáhat s určitými typy migrén a dokonce není od věci ji užívat ani při astmatu a gynekologických problémech. Při pravidelném užívání větších dávek pivoňky je ale na místě se poradit se svým praktickým lékařem. Pivoňka rovněž není vhodná pro těhotné a kojící ženy, protože by mohla způsobovat kontrakce dělohy a tím zvyšovat riziko potratu.

Jak se pivoňka používá?
Velmi široké využití mají samozřejmě také květy pivoňky, které pro vás máme k dispozici i v našem eshopu. Z nich je možné připravit mimo jiné třeba čaj, který je vhodný při astmatických problémech, kašli nebo ucpaných dutinách, které čas od času trápí snad každého. My doporučujeme použít jednu vrchovatou lžičku sušených pivoňkových květů na 200 ml vody o teplotě 90 stupňů. Po 2-3 minutách louhování můžete čaj přecedit a vypít. Pivoňkové květy se pro svůj atraktivní vzhled dají použít třeba i na dozdobení různých salátů nebo dezertů.

Zajímavosti o pivoňce lékařské

●     Pivoňka patří k bylinám hojně používaným v různých formách magie, neboť se věří v její schopnost odpuzovat zlé duchy.

●     Semena pivoňky lékařské se v minulosti používala pro vyvolání zvracení například při nejrůznějších formách otrav.

Kde mě najdete