Řebíček

Řebříček obecný, latinským názvem Achillea millefolium, je vytrvalá bylina s přímou lodyhou dorůstající do výšky až 80 cm, tmavě zelenými listy a zploštělými šedými nažkami coby plody. Řebříček obecný je jedním z mnoha druhů tohoto rodu - většina odborných publikací udává existenci přes 115 druhů řebříčku. Rostou povětšinou hojně na suchých loukách či pastvinách, na okrajích polních cest i lesů, zkrátka a dobře všude, kde je teplo a sušší půda. Z hlavních obsažených látek v něm najdeme silice, alkaloidy, třísloviny, cholin, inulin i různé hořčiny či organické kyseliny.

Latinský název: Achillea millefolium

Využití
Hlavní zastoupenou silicí řebříčku je azulen, který se pro své protizánětlivé a zklidňující účinky hojně používá i ve farmacii. Další z obsažených látek podle mnohých herbářů podporují hojení ran, tlumí krvácení a pomáhá zmírňovat otoky a některé zdroje také doporučují žvýkání listů pro úlevu od bolesti zubů. Lidové léčitelství řebříček používá pro lepší chuť k jídlu a dobré trávení.

Jak řebříček používat?
Lidové léčitelství využívá květ i nať, přičemž účinek květu je považován za silnější. Z řebříčku je možné připravit nálev, vytvořit tinkturu nebo ho přidávat do koupelí. Obklad z řebříčku se rovněž přikládá na nejrůznější otoky, smícháním květů a listů s vodou je možné vytvořit pleťovou vodu na aknózní pleť, ze samotných listů pak posilující vodu na vlasy.

Zajímavosti o řebříčku
●     Latinský název Achillea byl inspirován mýtickým hrdinou řeckých bájí - Achillem, který touto rostlinou ošetřoval zranění vojákům.
●     Podle lidových pověr je vhodné mít řebříček pod postelí, protože přináší sedm let štěstí.
●     Na Haiti je zasvěcen bohyni lásky, indiáni Navahové ho žvýkali pro údajnou podporu libida a v Číně je od pradávna využíván k věštbám. 


Použitá literatura

[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] NARDO, Pierrette. Bylinky našich babiček. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-2496-3.

Kde mě najdete

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení