Rooibos - Čajovec kapský

Čajovec kapský, alternativním českým názvem také čajovníkovec a latinským názvem Aspalathus linearis, je suchomilný stálezelený keř s jehličkovitými listy, žlutými květy a malým harpunovitým luskem coby plodem. Keř bývá většinou poměrně malý, jen málokdy dorůstá do výšky 2 metrů a hlavním regionem výskytu je Cederberg, který se nachází poblíž Kapského Města v Jižní Africe. Z hlediska obsahu účinných látek je nutné zmínit flavonoidy, taniny a celou řadu vitamínů a minerálů.

Latinský název: Aspalathus linearis

Využití
Čajovec kapský slouží k výrobě čaje dnes známého pod názvem Rooibos. Ten má díky poměrně vysokému obsahu flavonoidů antioxidační efekt, kvercetin a lutelin se dokonce používají při terapii rakoviny. Obsažené taniny zase působí pozitivně při trávicích obtížích, nervovém vypětí i nadměrném stresu. Ačkoliv africká lidová medicína ho používá po staletí, moderní medicína tuto rostlinu stále zkoumá - potenciální protirakovinotvorné působení i vliv na snižování cholesterolu jsou zatím předměty diskuzí.

Jak rooibos používat?
Rooibos rozlišujeme dvojí - červený a zelený. Zatímco červený musí projít fermentací, zelený se po otrhání rovnou suší. Zelená verze rooibosu připomíná sladký zelený čaj a vzhledem k náročnějšímu pěstování bývá většinou také dražší. Oba dva druhy ale využijete primárně při přípravě nálevu. Na ten se hodí použít 250 ml vody o teplotě 90°C a nechat minimálně 5-8 minut louhovat.

Zajímavosti o rooibosu
●     Přestože v Jižní Africe roste přes 240 druhů čajovce, jen 6 druhů roste jinde než v okolí Kapska.
●    Jelikož má rooibos minimální obsah kofeinu, je vhodný i pro děti, které navíc ocení jeho sladkou chuť. Ve srovnání se zeleným čajem neobsahuje ani tak velké množství tříslovin a není tedy trpký.

Použité zdroje
[1] MCKAY, Diane L.; BLUMBERG, Jeffrey B. A Review of the bioactivity of South African herbal teas: Rooibos (Aspalathus linearis) and Honeybush (Cyclopia intermedia). Dostupné z http://e-lactancia.org/media/papers/Rooibos-PhytRes2006.pdf
[2] Rooibos - Interesting Facts - Klipopmekaar [online]. Copyright © Cedar Vista Farming CC. All rights reserved. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: http://www.klipopmekaar.co.za/2019/11/rooibos-interesting-facts/

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení