Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Rooibos - Čajovec kapský

Čajovec kapský, alternativním českým názvem také čajovníkovec a latinským názvem Aspalathus linearis, je suchomilný stálezelený keř s jehličkovitými listy, žlutými květy a malým harpunovitým luskem coby plodem. Keř bývá většinou poměrně malý, jen málokdy dorůstá do výšky 2 metrů a hlavním regionem výskytu je Cederberg, který se nachází poblíž Kapského Města v Jižní Africe. Z hlediska obsahu účinných látek je nutné zmínit flavonoidy, taniny a celou řadu vitamínů a minerálů.

Latinský název: Aspalathus linearis

Využití
Čajovec kapský slouží k výrobě čaje dnes známého pod názvem Rooibos. Ten má díky poměrně vysokému obsahu flavonoidů antioxidační efekt, kvercetin a lutelin se dokonce používají při terapii rakoviny. Obsažené taniny zase působí pozitivně při trávicích obtížích, nervovém vypětí i nadměrném stresu. Ačkoliv africká lidová medicína ho používá po staletí, moderní medicína tuto rostlinu stále zkoumá - potenciální protirakovinotvorné působení i vliv na snižování cholesterolu jsou zatím předměty diskuzí.

Jak rooibos používat?
Rooibos rozlišujeme dvojí - červený a zelený. Zatímco červený musí projít fermentací, zelený se po otrhání rovnou suší. Zelená verze rooibosu připomíná sladký zelený čaj a vzhledem k náročnějšímu pěstování bývá většinou také dražší. Oba dva druhy ale využijete primárně při přípravě nálevu. Na ten se hodí použít 250 ml vody o teplotě 90°C a nechat minimálně 5-8 minut louhovat.

Zajímavosti o rooibosu
●     Přestože v Jižní Africe roste přes 240 druhů čajovce, jen 6 druhů roste jinde než v okolí Kapska.
●    Jelikož má rooibos minimální obsah kofeinu, je vhodný i pro děti, které navíc ocení jeho sladkou chuť. Ve srovnání se zeleným čajem neobsahuje ani tak velké množství tříslovin a není tedy trpký.

Použité zdroje
[1] MCKAY, Diane L.; BLUMBERG, Jeffrey B. A Review of the bioactivity of South African herbal teas: Rooibos (Aspalathus linearis) and Honeybush (Cyclopia intermedia). Dostupné z http://e-lactancia.org/media/papers/Rooibos-PhytRes2006.pdf
[2] Rooibos - Interesting Facts - Klipopmekaar [online]. Copyright © Cedar Vista Farming CC. All rights reserved. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: http://www.klipopmekaar.co.za/2019/11/rooibos-interesting-facts/

Kde mě najdete