Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Santal červený

Křídlok santálový, alternativním českým názvem také červený santal a latinským názvem Pterocarpus santalinus, je poloparazitická dřevina dorůstající v některých případech až 10 metrů. Spolu se santalem bílým (Santalum album) patří mezi dřeviny odpradávna používané jako vykuřovadla pro nejrůznější magické rituály. Málokdo ale ví, že své využití mají díky obsahu celé řady účinných látek také v lidovém léčitelství. Zatímco bílý santal obsahuje primárně vonné silice s vysokým obsahem seskviterpenů, červený santal je bohatý na pryskyřičné barvivo označované jako santalin. 

Latinský název: Pterocarpus santalinus

Využití
V případě obou druhů santalů je sice možné využívat téměř všechny části rostliny, nejčastěji se však setkáte se sušeným dřevem. Ten od pradávna používá lidová medicína pro údajnou schopnost normalizovat fungování kardiovaskulárního systému, ledvin, močových cest i dýchacího systému. Některé národy považují santalové dřevo za afrodiziakum, jiné věří v jeho schopnost odvádět horkost z těla, a proto jej užívají při horečkách či nejrůznějších otocích.

Jak křídlok santálový používat?
Červený santal se pro vytvoření čistého nálevu příliš často nepoužívá, spíše výjimečně se s tzv. Lowerovým čajem setkáte při ledvinových problémech. Častěji bývá součástí některých směsí. Jeho vlastnosti nejvíce oceníte při vytvoření odvaru, který je možné zevně používat třeba ve formě antirevmatického obkladu. Populární je rovněž esenciální olej, který je možné používat v aromaterapii, do aromalampiček i vonných tyčinek.

Zajímavosti o červeném santalu
●     Prášek ze santalového dřeva se stal velmi důležitou součástí buddhistických obřadů a meditací.
●     V Indii jsou mladé stromy santalu chráněny zákonem. Pokud je strom mladší 30 let, je přísně zakázáno ho pokácet.

Použité zdroje
[1] http://shodhganga.inflibnet.ac.in:8080/jspui/bitstream/10603/37317/9/09_chapter%203.pdf
[2] Pterocarpus santalinus - Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Pterocarpus_santalinus

Kde mě najdete