Sléz květ

Sléz lesní je dvouletá až víceletá bylina dorůstající zpravidla do výšky kolem 150 cm. Květy jsou většinou fialovo-růžové a charakteristické pro ně jsou tmavé žilky. K léčebným účelům se nejčastěji využívá kvetoucí nať a květy, jejichž účinnými látkami jsou pak především sliz, třísloviny a silice. Přestože původ má sléz ve Středozemí, je dnes rozšířený po celém svět - v České republice se vyskytuje primárně v teplejších částech a to podél plotů, zdí i cest, na kompostech i rumištích.

Latinský název: Malva sylvestris

Využití
Jak samotný název napovídá, sléz obsahuje poměrně velké množství slizu, který má v našem těle celou řadu různých funkcí, především pak blahodárně působí na naše sliznice. Sléz lesní se využívá jednak vnitřně, především při různých respiračních a zánětlivých onemocněních, ale jednak také zevně, kdy ho ocení například lidé s různými kožními chorobami typu akné, ekzémy či erysipel.

Jak sléz používat?
Při respiračních onemocněních bývá doporučován čaj ze slézu, do nějž je možné přidat stejný díl jitrocele, fenyklu a mateřídoušky, zalít půl litrem vroucí vody a 5-10 minut louhovat. Sléz je ale velmi dobrý i na problematickou pleť a v takovém případě bývá doporučován obklad vytvořený z jedné lžičky slézu a jedné lžičky máty vylouhované v šálku vřelé vody. Tu necháme i s bylinkami vychladnout a poté je možné ji nanášet na pleť a dokonce i na sliznici očí.

Zajímavosti o slézu
●     Málokdo ví, že sléz je možné jíst i samotný, a proto ho můžete skvěle využít jako potravinovou dekoraci do polévek, salátů i nejrůznějších dresingů.
●     V celé Evropě se vyskytuje hned 16 různých druhů slézů, v České republice se jich pak objevuje hned 5.
●     Sléz je jako léčivá rostlina pěstován už od starověku.
●     Některé druhy slézu patří k velmi dobrým medonosným rostlinám.

Použitá literatura
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[2] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.

 Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení