Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Sléz květ

Sléz lesní je dvouletá až víceletá bylina dorůstající zpravidla do výšky kolem 150 cm. Květy jsou většinou fialovo-růžové a charakteristické pro ně jsou tmavé žilky. K léčebným účelům se nejčastěji využívá kvetoucí nať a květy, jejichž účinnými látkami jsou pak především sliz, třísloviny a silice. Přestože původ má sléz ve Středozemí, je dnes rozšířený po celém svět - v České republice se vyskytuje primárně v teplejších částech a to podél plotů, zdí i cest, na kompostech i rumištích.

Latinský název: Malva sylvestris

Využití
Jak samotný název napovídá, sléz obsahuje poměrně velké množství slizu, který má v našem těle celou řadu různých funkcí, především pak blahodárně působí na naše sliznice. Sléz lesní se využívá jednak vnitřně, především při různých respiračních a zánětlivých onemocněních, ale jednak také zevně, kdy ho ocení například lidé s různými kožními chorobami typu akné, ekzémy či erysipel.

Jak sléz používat?
Při respiračních onemocněních bývá doporučován čaj ze slézu, do nějž je možné přidat stejný díl jitrocele, fenyklu a mateřídoušky, zalít půl litrem vroucí vody a 5-10 minut louhovat. Sléz je ale velmi dobrý i na problematickou pleť a v takovém případě bývá doporučován obklad vytvořený z jedné lžičky slézu a jedné lžičky máty vylouhované v šálku vřelé vody. Tu necháme i s bylinkami vychladnout a poté je možné ji nanášet na pleť a dokonce i na sliznici očí.

Zajímavosti o slézu
●     Málokdo ví, že sléz je možné jíst i samotný, a proto ho můžete skvěle využít jako potravinovou dekoraci do polévek, salátů i nejrůznějších dresingů.
●     V celé Evropě se vyskytuje hned 16 různých druhů slézů, v České republice se jich pak objevuje hned 5.
●     Sléz je jako léčivá rostlina pěstován už od starověku.
●     Některé druhy slézu patří k velmi dobrým medonosným rostlinám.

Použitá literatura
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[2] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.

 Kde mě najdete