Smil písečný

Smil písečný je vytrvalá bylina běžně dorůstající do výšky zhruba 30 cm. Lodyha je ve většině případů nevětvená, oddenek dřevnatý a listy podlouhlé a eliptické. Z hlediska zastoupení chemických látek je nutné zmínit především polyfenoly, flavonoidy, fenolické kyseliny a také celou řadu vitamínů a minerálů v čele s manganem, chromem, mědí i zinkem.

Latinský název: Helichrysum arenarium

Využití
Polyfenoly zastoupené ve smilu písečném mají příznivý efekt na stav žlučníku a jater. Díky obsahu minerálů jako je zinek je smil vhodný také k udržení hormonální rovnováhy i zajištění správného fungování smyslů a paměti (nedostatek zinku je hojně spojován se zrakovými i čichovými poruchami). Sušený květ, který se v léčitelství používá primárně, má rovněž lehce diuretický a potopudný efekt a některé herbáře uvádí, že je schopen zmírňovat křeče - a to včetně těch děložních.

Jak smil používat?
Ze smilu písečného se nejčastěji a nejpohodlněji připravuje nálev. Ten je možné připravit buď pouze ze smilu, nebo tuto bylinu využít jako součást komplexních směsí. Pro optimální vylučování žluči bývá doporučována kombinace smilu, pelyňku a řebříčku, někdy se tato bylina však kombinuje také s pampeliškou či kurkumou. Nálev vytvořený z jedné lžičky sušeného květu a 250 ml vroucí vody bývá doporučováno louhovat zhruba 5 minut a je možné ho popíjet až třikrát denně.

Zajímavosti
●     Celkem existuje více než 500 různých druhů rodu smil, přičemž naprostá většina z nich se vyskytuje v Evropě, Asii a Africe.
●     Přestože smil písečný na našem území dříve rostl opravdu hojně, dnes patří v České republice a v Německu mezi silně ohrožené druhy.
●     Květy smilu písečného se velmi často používají také do suchých vazeb.

Použitá literatura
[1] SLAVÍK, Bohumil; ŠTĚPÁNKOVÁ, Jitka. Květena ČR, díl 7. Praha: Academia, 2004. 767 s. ISBN 80-200-1161-7
[2] Biologically active compounds of Helichrysum arenarium [online]. Dostupné z: https://link.springer.com/article/10.1007/BF03190038

Kde mě najdete

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení