Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Smil písečný

Smil písečný je vytrvalá bylina běžně dorůstající do výšky zhruba 30 cm. Lodyha je ve většině případů nevětvená, oddenek dřevnatý a listy podlouhlé a eliptické. Z hlediska zastoupení chemických látek je nutné zmínit především polyfenoly, flavonoidy, fenolické kyseliny a také celou řadu vitamínů a minerálů v čele s manganem, chromem, mědí i zinkem.

Latinský název: Helichrysum arenarium

Využití
Polyfenoly zastoupené ve smilu písečném mají příznivý efekt na stav žlučníku a jater. Díky obsahu minerálů jako je zinek je smil vhodný také k udržení hormonální rovnováhy i zajištění správného fungování smyslů a paměti (nedostatek zinku je hojně spojován se zrakovými i čichovými poruchami). Sušený květ, který se v léčitelství používá primárně, má rovněž lehce diuretický a potopudný efekt a některé herbáře uvádí, že je schopen zmírňovat křeče - a to včetně těch děložních.

Jak smil používat?
Ze smilu písečného se nejčastěji a nejpohodlněji připravuje nálev. Ten je možné připravit buď pouze ze smilu, nebo tuto bylinu využít jako součást komplexních směsí. Pro optimální vylučování žluči bývá doporučována kombinace smilu, pelyňku a řebříčku, někdy se tato bylina však kombinuje také s pampeliškou či kurkumou. Nálev vytvořený z jedné lžičky sušeného květu a 250 ml vroucí vody bývá doporučováno louhovat zhruba 5 minut a je možné ho popíjet až třikrát denně.

Zajímavosti
●     Celkem existuje více než 500 různých druhů rodu smil, přičemž naprostá většina z nich se vyskytuje v Evropě, Asii a Africe.
●     Přestože smil písečný na našem území dříve rostl opravdu hojně, dnes patří v České republice a v Německu mezi silně ohrožené druhy.
●     Květy smilu písečného se velmi často používají také do suchých vazeb.

Použitá literatura
[1] SLAVÍK, Bohumil; ŠTĚPÁNKOVÁ, Jitka. Květena ČR, díl 7. Praha: Academia, 2004. 767 s. ISBN 80-200-1161-7
[2] Biologically active compounds of Helichrysum arenarium [online]. Dostupné z: https://link.springer.com/article/10.1007/BF03190038

Kde mě najdete