Světlice barvířská

Světlice barvířská, latinským názvem Carthamus tinctorius, je jednoletá bylina s dřevnatějící vzpřímenou lodyhou a drobnými žlutooranžovými květy, které se sbírají v průběhu června nebo července. Zajímavé jsou především obsažené látky - světlice barvířská v sobě ukrývá dvě důležitá barviva - saflorovou žluť a karthamin. Nažky rovněž obsahují poměrně velké množství oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové.

Latinský název: Carthamus tinctorius

Využití
Zatímco pro potřeby průmyslu mají největší využití barviva získaná z rostlin (žluté barvivo ze světlice dokonce obsahují i populární Bonpari), lidové léčitelství se zajímá především o celý květ světlice. Mnohé herbáře uvádí, že květy mají vzhledem k obsahu flavonoidů poměrně dobrý sedativní a protizánětlivý účinek, pro který bývá tato rostlina doporučována při problémech s menstruací, vaječníky a dokonce i při bolestech břicha. Mnoho zahraničních odborných webů také vyzdvihuje potenciální přínos pro osoby s vysokým cholesterolem.

Jak světlici barvířskou používat?
Z této byliny je možné si připravit především velmi dobrý nálev, který má jemnou chuť, intenzivní žlutooranžovou barvu a zároveň vysokou koncentraci účinných látek. Doporučené dávkování představuje jednu lžíci sušené rostliny na 250 ml vroucí vody. Velkou koncentraci účinných látek nabízí mimo jiné také doplňky stravy s extraktem ze světlice a pokud chcete rostlinu užívat zevně (třeba proti revmatismu), je možné udělat odvar a použít ho buď do koupele, nebo na obklady.

Zajímavosti o světlici
●     Ačkoliv v současnosti je tato rostlina používána spíše k dobarvování potravin a cukrovinek, v tradiční čínské medicíně se používala již před více než třemi tisíci lety.
●     Své jméno dostala tato rostlina až kolem roku 1700, kdy ji Portugalci používali jako levnou a dostupnou náhradu šafránu.
●     Květ světlice barvířské se velmi často používá do nejrůznějších čajových směsí, kterým dodává nejen atraktivní barvu, ale také skvělou chuť.

Použité zdroje
[1] Lowering Cholesterol and Combatting Heart Disease: Safflower Tea - Copyright © 2020 [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.thenaturalhealthmarket.co.uk/blogs/news/organic-safflower-tea-health-benefits
[2] Safflower: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions. [online]. Copyright © 2020 by RxList Inc. RxList does not provide medical advice, diagnosis or treatment. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.rxlist.com/safflower/supplements.htm

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení