Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Světlice barvířská

Světlice barvířská, latinským názvem Carthamus tinctorius, je jednoletá bylina s dřevnatějící vzpřímenou lodyhou a drobnými žlutooranžovými květy, které se sbírají v průběhu června nebo července. Zajímavé jsou především obsažené látky - světlice barvířská v sobě ukrývá dvě důležitá barviva - saflorovou žluť a karthamin. Nažky rovněž obsahují poměrně velké množství oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové.

Latinský název: Carthamus tinctorius

Využití
Zatímco pro potřeby průmyslu mají největší využití barviva získaná z rostlin (žluté barvivo ze světlice dokonce obsahují i populární Bonpari), lidové léčitelství se zajímá především o celý květ světlice. Mnohé herbáře uvádí, že květy mají vzhledem k obsahu flavonoidů poměrně dobrý sedativní a protizánětlivý účinek, pro který bývá tato rostlina doporučována při problémech s menstruací, vaječníky a dokonce i při bolestech břicha. Mnoho zahraničních odborných webů také vyzdvihuje potenciální přínos pro osoby s vysokým cholesterolem.

Jak světlici barvířskou používat?
Z této byliny je možné si připravit především velmi dobrý nálev, který má jemnou chuť, intenzivní žlutooranžovou barvu a zároveň vysokou koncentraci účinných látek. Doporučené dávkování představuje jednu lžíci sušené rostliny na 250 ml vroucí vody. Velkou koncentraci účinných látek nabízí mimo jiné také doplňky stravy s extraktem ze světlice a pokud chcete rostlinu užívat zevně (třeba proti revmatismu), je možné udělat odvar a použít ho buď do koupele, nebo na obklady.

Zajímavosti o světlici
●     Ačkoliv v současnosti je tato rostlina používána spíše k dobarvování potravin a cukrovinek, v tradiční čínské medicíně se používala již před více než třemi tisíci lety.
●     Své jméno dostala tato rostlina až kolem roku 1700, kdy ji Portugalci používali jako levnou a dostupnou náhradu šafránu.
●     Květ světlice barvířské se velmi často používá do nejrůznějších čajových směsí, kterým dodává nejen atraktivní barvu, ale také skvělou chuť.

Použité zdroje
[1] Lowering Cholesterol and Combatting Heart Disease: Safflower Tea - Copyright © 2020 [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.thenaturalhealthmarket.co.uk/blogs/news/organic-safflower-tea-health-benefits
[2] Safflower: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions. [online]. Copyright © 2020 by RxList Inc. RxList does not provide medical advice, diagnosis or treatment. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.rxlist.com/safflower/supplements.htm

Kde mě najdete