Třešeň

Třešeň ptačí je plod stromů z rodu slivoň. Pro třešně je charakteristická sladká dužina a přesto že 80% plodu tvoří voda, zbytek připadá na široké spektrum vitamínů, minerálních látek, flavonoidů i vlákniny. Třešně mají svůj původ v Malé Asii, odkud se zhruba ve 2. tisíciletí před naším letopočtem dostaly do Evropy. V Česku pochází první zmínky o tomto ovoci ze 12. století a za tu dobu se stalo jedním z vůbec nejpopulárnějších ovocí pěstovaných u nás.

Latinský název: Prunus avium

Využití třešní
Využití třešní je opravdu široké a nové studie teprve ukazují, jak velký potenciál v lidovém léčitelství vlastně třešně mohou mít. Vzhledem k obsahu hořčíku, zinku či železa působí blahodárně na náš kardiovaskulární systém, vitamíny skupiny B zajišťují správné trávení a vitamín C se stará o správné fungování naší imunity. Kromě toho novější studie ukazují, že v třešních obsažené antokyany mohou fungovat jako antioxidanty a pomáhají při léčbě cukrovky. Obsažený vápník pro změnu napomáhá pevnosti našich kostí i zdraví zubů.

Jak třešně používat?
Třešně představují skvělé sezónní ovoce, které je možné využívat jak do pečení, tak do různých smoothies, přijdou vhod při výrobě různých džemů či kompotů a často se používají rovněž na ozdobení některých dortů či míchaných nápojů. Pokud máte ale třešně opravdu rádi, jistojistě si zamilujete některé z našich třešňových čajů. Na dlouhé zimní večery je skvělou volbou třeba čaj Třešeň & Banán, který sice není úplně typický, ale chutná opravdu famózně.

Zajímavosti o třešních
●     Přestože původně byla třešeň dovezena z Asie, dnes existuje více než 1000 různých druhů, z nichž některé mají opravdu netypickou
       barvu, chuť a některé mají i atypický tvar.
●     Na jednom stromě se může v ideálních podmínkách urodit až téměř 10 000 třešní.

Použitá literatura
[1] Anthocyanins may help fight diabetes. Food Ingredients & Food Science - Additives, Flavours, Starch [online]. Copyright © 2020 [cit. 30.09.2020]. Dostupné z: https://www.foodnavigator.com/Article/2004/12/21/Anthocyanins-may-help-fight-diabetes

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení