Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Třešeň

Třešeň ptačí je plod stromů z rodu slivoň. Pro třešně je charakteristická sladká dužina a přesto že 80% plodu tvoří voda, zbytek připadá na široké spektrum vitamínů, minerálních látek, flavonoidů i vlákniny. Třešně mají svůj původ v Malé Asii, odkud se zhruba ve 2. tisíciletí před naším letopočtem dostaly do Evropy. V Česku pochází první zmínky o tomto ovoci ze 12. století a za tu dobu se stalo jedním z vůbec nejpopulárnějších ovocí pěstovaných u nás.

Latinský název: Prunus avium

Využití třešní
Využití třešní je opravdu široké a nové studie teprve ukazují, jak velký potenciál v lidovém léčitelství vlastně třešně mohou mít. Vzhledem k obsahu hořčíku, zinku či železa působí blahodárně na náš kardiovaskulární systém, vitamíny skupiny B zajišťují správné trávení a vitamín C se stará o správné fungování naší imunity. Kromě toho novější studie ukazují, že v třešních obsažené antokyany mohou fungovat jako antioxidanty a pomáhají při léčbě cukrovky. Obsažený vápník pro změnu napomáhá pevnosti našich kostí i zdraví zubů.

Jak třešně používat?
Třešně představují skvělé sezónní ovoce, které je možné využívat jak do pečení, tak do různých smoothies, přijdou vhod při výrobě různých džemů či kompotů a často se používají rovněž na ozdobení některých dortů či míchaných nápojů. Pokud máte ale třešně opravdu rádi, jistojistě si zamilujete některé z našich třešňových čajů. Na dlouhé zimní večery je skvělou volbou třeba čaj Třešeň & Banán, který sice není úplně typický, ale chutná opravdu famózně.

Zajímavosti o třešních
●     Přestože původně byla třešeň dovezena z Asie, dnes existuje více než 1000 různých druhů, z nichž některé mají opravdu netypickou
       barvu, chuť a některé mají i atypický tvar.
●     Na jednom stromě se může v ideálních podmínkách urodit až téměř 10 000 třešní.

Použitá literatura
[1] Anthocyanins may help fight diabetes. Food Ingredients & Food Science - Additives, Flavours, Starch [online]. Copyright © 2020 [cit. 30.09.2020]. Dostupné z: https://www.foodnavigator.com/Article/2004/12/21/Anthocyanins-may-help-fight-diabetes

Kde mě najdete