Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Tymián

Tymián obecný je léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých dorůstající do výšky zhruba 20 - 30 cm. Původ této byliny je ve Středomoří, odkud se do západní Evropy šířil již od 11. století. Tymián obsahuje celou řadu účinných látek, některé herbáře ho dokonce označují za jednu z nejsilněji působících antibiotických bylinek vůbec. Je v něm možné najít celou řadu silic, z nichž nejvýznamnější je karvakrol a thymol, tříslovin, hořčinů, flavonů a dalších látek.

Latinský název: Thymus vulgaris

Využití
Tymián představuje pro lidové léčitelství velmi efektivní dezinfekční prostředek využívaný pro čištění dýchacích cest a trávicího ústrojí. Rovněž bývá poměrně hojně využíván proti křečím a údajně dokáže bojovat i proti střevním parazitům a plísním. Kromě léčitelství má tymián využití také v aromaterapii a gastronomii.

Jak tymián používat?
Přestože využití tymiánu je velmi široké, největší popularitu sklízí tymiánový čaj. Ten je možné připravit z jedné lžičky sušené nati zalité čtvrt litrem vroucí vody, přičemž celá směs by se měla louhovat zhruba 15 minut. Takto připravený nálev je možné použít i do koupele, protože tymián se často používá i v boji proti revmatismu. Užitečná je i tymiánová tinktura spočívající ve smíchání tymiánové nati se 40% lihem v poměru 1:5 a následném třítýdenním louhování. Tinktura pak slouží jako základ pro výrobu třeba masážních olejů, které jsou jen kombinací tinktury a například mandlového oleje.

Zajímavosti o tymiánu
●     Ve starověku se tymián používal k očistným účelům a dokonce se věřilo, že dokáže člověku dodat kuráž.
●     Tymián obsahuje vitamíny C, K, A a minerály jako železo a mangan
●     Některé zdroje uvádí existenci až 60 různých druhů tymiánu, z nejzajímavějších kultivarů můžeme zmínit tymián citronový či pomerančový.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[3] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete