Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Aloe Vera

Aloe pravá, populárnější pod svým latinským názvem Aloe Vera, je mnohaletá stálezelená rostlina rostoucí primárně v subtropických a tropických oblastech po celém světě. Co do obsahu látek je nesmírně různorodá, najdete v ní mimo jiné latex, celou řadu minerálních látek, silic, pektinů, tříslovin i nejrůznějších enzymů.

Latinský název: Aloe vera

Využití
Aloe pravá je vhodná jak pro vnitřní, tak pro vnější užívání. Polysacharidy obsažené v této rostlině (obzvláště pak acemanan a glukomanan) vykazují imunitu posilující účinky, podle studií dojde při podání u diabetiků ke snížení hladiny krevních cukrů a využívá se také v zubním lékařství, kde urychluje hojení zubu po zákroku i odstraňuje zubní plak. Některé látky obsažené v aloe mají projímavé účinky, a proto se prášek z aloe používá jako laxativum.

Jak aloe používat?
Mnohé publikace doporučují v případě potřeby užívat jednorázově prášek ze sušených listů, kdy pro způsobení projímavých účinků postačí 0,1-0,2 gramu se sklenicí tekutiny. V případě použití nálevu (lžička sušeného aloe na velkou sklenici vody) podporuje chuť k jídlu a potenciálně může pomáhat s lehkými žaludečními obtížemi. Rovněž je možné čerstvé i sušené listy smíchat s alkoholem a vytvořit tak dobrý hojivý prostředek proti vředům či hnisajícím ranám (tuto tekutinu je ale nutné uchovávat ve tmavé uzavření lahvi.)

Zajímavosti
●     Ani přes velký zájem se vědcům dodnes nepodařilo s určitostí zjistit, odkud Aloe vera vlastní pochází. S největší pravděpodobností to ale bude Arabský poloostrov.
●     U některých látek obsažených v aloe se mluví o možném protirakovinotvorném potenciálu.
●     Historie používání aloe se může datovat až do 7. tisíciletí před naším letopočtem, používali ho například egyptští faraoni a zmiňují se o něm i obyvatelé Mezopotámie.
●     Plantáže, na kterých se aloe pěstuje, nevyužívají žádnou formu syntetických hnojiv.

Použité zdroje
[1] Sun-A et al. In vivo evidence of the immunomodulatory activity of orally administered Aloe vera gel. Archives of Pharmacal Research. 2010 (dostupné z https://www.researchgate.net/publication/42834513_In_Vivo_Evidence_of_the_Immunomodulatory_Activity_of_Orally_Administered_Aloe_vera_Gel)
[2] YAGI, A; KABASH, A et al. Antioxidant, free radical scavenging and anti-inflammatory effects of aloesin derivatives in Aloe vera. (dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12451482/)
[3] GÓRNICKA, Jadwiga. Domácí přírodní lékárna: rádce pro zdraví. Praha: Vašut nakladatelství, 2002. ISBN 80-7236-026-4.

 Kde mě najdete