Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Bříza listy

Bříza bělokorá, latinským názvem Betula pendula, je štíhlý listnatý strom dorůstající do výšky až 25 metrů. Jinými názvy se také označuje jako bříza bílá či bradavičnatá a jedná se o nejrozšířenější druh břízy nejen v Česku, ale také v celé Evropě. Charakteristickým znakem je bíle zbarvená kůra obsahující steroidní alkohol betulin. Z dalších obsažených látek je možné zmínit hořčiny, třísloviny, saponiny i vitamín C.

Latinský název: Betula pendula

Využití
V případě břízy bělokoré mají v lidovém léčitelství největší využití bezpochyby mladé listy, které se sbírají od poloviny května do konce června a suší při teplotě do 40°C. Listy jsou součástí mnoha běžně dostupných čajových směsí, které se prodávají pro své diuretické, dezinfekční i potopudné účinky. Některé herbáře břízu rovněž doporučují při chronických problémech s ledvinami, neboť některé z obsažených látek mohou potenciálně zabraňovat vzniku ledvinových kamenů.

Jak březové listy používat?
V lidovém léčitelství se nejčastěji setkáte s macerátem, záparem a klasickým odvarem, který je na přípravu nejjednodušší. Stačí povařit zhruba 2-3 čajové lžičky sušených listů s 250 ml vody a používat klidně i vícekrát denně - není ale vhodné překročit tři čtvrtě litru odvaru či macerátu denně. Při revmatismu bývá některými herbáři rovněž doporučována osvěžující koupel obsahující odvar z listů břízy.

Zajímavosti
●     Bříza je považována za ruský národní strom - na území tohoto státu se podle odhadů vyskytuje až 10 milionů hektarů bříz.
●     Kůra břízy je v mládí hnědá, bílou barvu začíná dostávat až časem.
●     Bříza se vyskytuje v téměř celé Evropě - jižní hranici výskytu představují až Pyreneje a Apeniny, severní hranici pak polární kruh.

Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete