Bříza listy

Bříza bělokorá, latinským názvem Betula pendula, je štíhlý listnatý strom dorůstající do výšky až 25 metrů. Jinými názvy se také označuje jako bříza bílá či bradavičnatá a jedná se o nejrozšířenější druh břízy nejen v Česku, ale také v celé Evropě. Charakteristickým znakem je bíle zbarvená kůra obsahující steroidní alkohol betulin. Z dalších obsažených látek je možné zmínit hořčiny, třísloviny, saponiny i vitamín C.

Latinský název: Betula pendula

Využití
V případě břízy bělokoré mají v lidovém léčitelství největší využití bezpochyby mladé listy, které se sbírají od poloviny května do konce června a suší při teplotě do 40°C. Listy jsou součástí mnoha běžně dostupných čajových směsí, které se prodávají pro své diuretické, dezinfekční i potopudné účinky. Některé herbáře břízu rovněž doporučují při chronických problémech s ledvinami, neboť některé z obsažených látek mohou potenciálně zabraňovat vzniku ledvinových kamenů.

Jak březové listy používat?
V lidovém léčitelství se nejčastěji setkáte s macerátem, záparem a klasickým odvarem, který je na přípravu nejjednodušší. Stačí povařit zhruba 2-3 čajové lžičky sušených listů s 250 ml vody a používat klidně i vícekrát denně - není ale vhodné překročit tři čtvrtě litru odvaru či macerátu denně. Při revmatismu bývá některými herbáři rovněž doporučována osvěžující koupel obsahující odvar z listů břízy.

Zajímavosti
●     Bříza je považována za ruský národní strom - na území tohoto státu se podle odhadů vyskytuje až 10 milionů hektarů bříz.
●     Kůra břízy je v mládí hnědá, bílou barvu začíná dostávat až časem.
●     Bříza se vyskytuje v téměř celé Evropě - jižní hranici výskytu představují až Pyreneje a Apeniny, severní hranici pak polární kruh.

Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení