Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Chrpa

Chrpa modrá, alternativním názvem Chrpa polní je jednoletá bylina s kopinatými nedělenými listy, tmavě modrými (zřídka pak nafialovělými či bílými) květy a lesklými hladkými tvrdkami coby plody. V našich klimatických podmínkách chrpa může dorůstat do výšky až 90 cm, většinou je to však o něco méně. Z chemického hlediska jsou nejvýznamnějšími zastoupenými látkami alkaloidy a flavonoidy, méně pak glykosidy a hořčiny. 

Latinský název: Centaurea cyanus

Využití
V případě chrpy polní má v lidovém léčitelství primární využití květ. Mnohé herbáře jej doporučují pro údajný močopudný a krev-čistící efekt. V současné medicíně se chrpa používá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách, přidává se rovněž do čajových směsí pro obarvení tekutiny a v neposlední řadě je součást některých kosmetických přípravků. 

Jak chrpu používat? 
Nejčastěji bývá doporučován nálev připravený z jedné lžičky sušených květů a 250ml vroucí vody. Pokud nálev uděláte silnější a použijete alespoň 2 lžičky, je možné ho po scezení a vychladnutí používat k proplachování unavených i podrážděných očí. Chrpa se také hojně využívá v různých čajových směsích na podporu trávení, ale je možné ji kombinovat s téměř jakoukoliv jinou bylinou. 

Zajímavosti o chrpě modré
V minulosti se jednalo o velmi hojně se vyskytující bylinu, kterou jste mohli nalézt na každém poli či louce. S používáním herbicidů ale začala mizet a dnes již je zapsána v Červeném seznamu ohrožených rostlin. 

Absolventi prestižní anglické školy Harrow School nosí chrpu modrou v klopě saka. 
Chrpa modrá se ve starém Řecku používala jako protijed po hadím uštknutí. 
Lidovými názvy se chrpa označuje například jako: Kentaur, tupísrp, tupíkos, sinokvět, jesenec, modračka, modrák, charba nebo tvrdohlávek. 

Použitá literatura
[1] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.

Kde mě najdete