Chrpa

Chrpa modrá, alternativním názvem Chrpa polní je jednoletá bylina s kopinatými nedělenými listy, tmavě modrými (zřídka pak nafialovělými či bílými) květy a lesklými hladkými tvrdkami coby plody. V našich klimatických podmínkách chrpa může dorůstat do výšky až 90 cm, většinou je to však o něco méně. Z chemického hlediska jsou nejvýznamnějšími zastoupenými látkami alkaloidy a flavonoidy, méně pak glykosidy a hořčiny. 

Latinský název: Centaurea cyanus

Využití
V případě chrpy polní má v lidovém léčitelství primární využití květ. Mnohé herbáře jej doporučují pro údajný močopudný a krev-čistící efekt. V současné medicíně se chrpa používá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách, přidává se rovněž do čajových směsí pro obarvení tekutiny a v neposlední řadě je součást některých kosmetických přípravků. 

Jak chrpu používat? 
Nejčastěji bývá doporučován nálev připravený z jedné lžičky sušených květů a 250ml vroucí vody. Pokud nálev uděláte silnější a použijete alespoň 2 lžičky, je možné ho po scezení a vychladnutí používat k proplachování unavených i podrážděných očí. Chrpa se také hojně využívá v různých čajových směsích na podporu trávení, ale je možné ji kombinovat s téměř jakoukoliv jinou bylinou. 

Zajímavosti o chrpě modré
V minulosti se jednalo o velmi hojně se vyskytující bylinu, kterou jste mohli nalézt na každém poli či louce. S používáním herbicidů ale začala mizet a dnes již je zapsána v Červeném seznamu ohrožených rostlin. 

Absolventi prestižní anglické školy Harrow School nosí chrpu modrou v klopě saka. 
Chrpa modrá se ve starém Řecku používala jako protijed po hadím uštknutí. 
Lidovými názvy se chrpa označuje například jako: Kentaur, tupísrp, tupíkos, sinokvět, jesenec, modračka, modrák, charba nebo tvrdohlávek. 

Použitá literatura
[1] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.

Kde mě najdete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení