Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Mateřídouška

Mateřídouška úzkolistá je aromatická medonosná léčivka s monopodiálně větvenou lodyhou dorůstající výšky zhruba 30 cm. Jedná se o velmi rozšířenou bylinu podobnou tymiánu, roste v celé Evropě a napříč jednotlivými výškovými pásmy až po pásmo alpinské. Primárně však vyhledává výslunná stanoviště s lehkými půdami. Z chemického hlediska obsahuje celou řadu silic, tříslovin, pryskyřic, saponinů, flavonoidů i fenolických kyselin.

Latinský název: Thymus serpyllum

Využití
Mateřídouška si své místo v repertoáru bylinek lidového léčitelství získala především pro své údajné antiseptické a dezinfekční působení, kterým dokáže bojovat s nejrůznějšími záněty. Rovněž ale zlepšuje trávení, spánek, uklidňuje organismus a pomáhá bojovat s respiračními onemocněními.

Jak mateřídoušku používat?
Z mateřídoušky se velmi často vaří čaj, který je schopný pomáhat nejen s trávením, ale také může zlepšit usínání a usnadnit vykašlávání. Tři lžičky sušené nati stačí v tomto případě zalít hrnkem vroucí vody a 15 minut louhovat. Nálev je možné použít také do koupele, kdy mateřídouška působí doslova blahodárně na unavené a namáhané nohy. Své využití má mateřídouška i v kuchyni, kdy dokáže velmi dobře dochutit rajčata, cuketu, brambory i celou řadu různých mas.

Zajímavosti o mateřídoušce
●     Podle mnohých herbářů má sušená mateřídouška až několikanásobně intenzivnější aroma než ta čerstvá.
●     Mateřídouška patří do stejné rodiny jako tymián a v mnoha zemích je jejich využití v gastronomii dokonce i velmi podobné.
●     Mateřídouška tvoří naprostý základ polynéského léčitelství
●     Výtažky z mateřídoušky se často používají jako součást ochucující složky zubní pasty.
●     Mateřídoušku používali již staří Římané, kteří pomocí ní léčili deprese.

Použitá literatura
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

 Kde mě najdete