Meduňka

Meduňka lékařská je otužilá vytrvalá rostlina běžně dorůstající do výšky 75 - 150 cm. Kvést začíná počátkem léta, přičemž květy jsou bílé až lehce fialové, listy mají charakteristické citronové aroma. Z chemického hlediska obsahuje meduňka asi 4% tříslovin, celou řadu různých silic, flavonoidů, glykosidů a minerálních látek.

Latinský název: Melissa officinalis

Využití
K léčení se v případě meduňky využívají jak listy, tak nať a spektrum jejich účinků je opravdu široké. Používá se nejenom při nespavosti, ale také při nejrůznějších trávicích obtížích, bolestivých křečích i menstruačních problémech. Některé starší herbáře rovněž vyzdvihují meduňku jako prostředek k povzbuzení chuti k jídlu a dokonce i jako přídavek do koupele pro osoby trpící revmatickými bolestmi.

Jak meduňku používat?
Asi největší popularita se dostává meduňkovému čaji, který má široké spektrum využití, je jednoduchý na přípravu a skvěle chutná. Můžete si ho připravit buď jen z meduňky, v takovém případě stačí zalít jednu lžičku sušených listů vroucí vodou a nechat 5 minut louhovat, nebo využít kombinace meduňky s mátou, což je skvělá kombinace zejména při bolestivých křečích. Populární jsou také karmelitské kapky, na které je třeba naložit do 1 litru kvalitního koňaku alespoň 400g sušené meduňky, 20g citronové kůry, 10g mleté skořice a 10g mletého muškátového oříšku. Po několikadenním louhování je nutné směs scedit a přelít do menších (ideálně neprůsvitných) lahviček.

Zajímavosti o meduňce
●     O meduňce mluví jako o zázračné bylince již středověké herbáře, které vyzdvihují její schopnost zlepšovat spánek.
●    Meduňka má široké využití i v kuchyni a skvělá je například s obyčejným bílým jogurtem. Pokud je ale vystavena delšímu působení vysoké teploty, ztrácí svoji charakteristickou vůni.
●   Meduňka údajně pomáhá odpuzovat hmyz. Jestli se tedy chcete vyhnout štípnutím od komárů či jiného hmyzu, stačí si kůži potřít rozemnutými listy meduňky.
●     Meduňka se skvěle hodí i do domácí kosmetiky - schválně zkuste pár lístku přidat třeba do domácího mýdla.

Použité zdroje
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[3] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení