Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Meduňka

Meduňka lékařská je otužilá vytrvalá rostlina běžně dorůstající do výšky 75 - 150 cm. Kvést začíná počátkem léta, přičemž květy jsou bílé až lehce fialové, listy mají charakteristické citronové aroma. Z chemického hlediska obsahuje meduňka asi 4% tříslovin, celou řadu různých silic, flavonoidů, glykosidů a minerálních látek.

Latinský název: Melissa officinalis

Využití
K léčení se v případě meduňky využívají jak listy, tak nať a spektrum jejich účinků je opravdu široké. Používá se nejenom při nespavosti, ale také při nejrůznějších trávicích obtížích, bolestivých křečích i menstruačních problémech. Některé starší herbáře rovněž vyzdvihují meduňku jako prostředek k povzbuzení chuti k jídlu a dokonce i jako přídavek do koupele pro osoby trpící revmatickými bolestmi.

Jak meduňku používat?
Asi největší popularita se dostává meduňkovému čaji, který má široké spektrum využití, je jednoduchý na přípravu a skvěle chutná. Můžete si ho připravit buď jen z meduňky, v takovém případě stačí zalít jednu lžičku sušených listů vroucí vodou a nechat 5 minut louhovat, nebo využít kombinace meduňky s mátou, což je skvělá kombinace zejména při bolestivých křečích. Populární jsou také karmelitské kapky, na které je třeba naložit do 1 litru kvalitního koňaku alespoň 400g sušené meduňky, 20g citronové kůry, 10g mleté skořice a 10g mletého muškátového oříšku. Po několikadenním louhování je nutné směs scedit a přelít do menších (ideálně neprůsvitných) lahviček.

Zajímavosti o meduňce
●     O meduňce mluví jako o zázračné bylince již středověké herbáře, které vyzdvihují její schopnost zlepšovat spánek.
●    Meduňka má široké využití i v kuchyni a skvělá je například s obyčejným bílým jogurtem. Pokud je ale vystavena delšímu působení vysoké teploty, ztrácí svoji charakteristickou vůni.
●   Meduňka údajně pomáhá odpuzovat hmyz. Jestli se tedy chcete vyhnout štípnutím od komárů či jiného hmyzu, stačí si kůži potřít rozemnutými listy meduňky.
●     Meduňka se skvěle hodí i do domácí kosmetiky - schválně zkuste pár lístku přidat třeba do domácího mýdla.

Použité zdroje
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[3] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.

Kde mě najdete