Ostružinové listy
Ostružiník křovitý je velmi oblíbený samosprašný keř z čeledi růžovitých. Ostružiník coby rod je velmi komplikovaný a zahrnuje nejen ostružiny, ale také maliny. Keře mohou v extrémních případech dosahovat až 6 metrů, ale většinou jsou kratší a typickým prvkem jsou ostny. Z chemického hlediska obsahuje ostružiník především třísloviny, vitamíny C, A a B, vlákninu, sliz a minerální látky jako draslík, hořčík a železo.
Latinský název: Rubus fruticosus
Využití
Přestože největší oblibě čelí plody ostružiníku, v léčitelství mají využití primárně listy. Ty se používají zejména pro svoji schopnost optimalizovat trávení a zastavit průjem, kloktadlo z listů se používá při zánětech dutiny ústní a ostružiníkové koupele ocení osoby s kožními infekcemi i špatně se hojícími ranami.
Jak ostružinové listy používat?
Ostružinové listy představují skvělý základ čajových směsí a lze je kombinovat s celým spektrem různých bylinek. Nálev samotný se připravuje ze dvou lžiček drcených listů a 250ml vroucí vody, louhuje se zpravidla zhruba 15 minut a je vhodné ho popíjet až třikrát denně. Kromě čaje si můžete z malinového listí připravit i odvar, na nějž potřebujete 50g listů a litr studené vody, kterou přivedete společně s listy k varu a po 10 minutách louhování scedíte. Odvar je možné využít jako kloktadlo proti bolestech v krku, jako nápoj při průjmech a nebo ho vylít do teplé koupele při problémech s kožními infekcemi.
Zajímavosti o ostružiníku
● Jak by asi málokdo čekal, do rodu ostružiníku patří i ostružiník maliník, jehož plodem je malina.
● Přestože ostružiny se prokazatelně konzumovaly už v mladší době kamenné, jejich léčivé účinky objevil až Hippokrates kolem roku 400 před naším letopočtem.
● Velmi tmavá barva ostružin značí vysoký obsah nejrůznějších antioxidantů, obsahují jich dokonce i více než borůvky.
Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.