Honeybush - Medově jemný čaj proti chřipce i nachlazení

Znáte honeybush? Tato rostlina, někdy též označovaná jako medový keř, může upoutat vaši pozornost díky kombinaci zdravotně prospěšných látek a nasládlé chuti, kterou si zajisté oblíbí i vaše děti. Najít ji můžete mimo jiné ve složení mnoha sirupů určených na podporu léčby nachlazení. Není ale nic jednoduššího, než si z této rostliny připravit lahodný čaj. V dnešním článku si  honeybush představíme o něco detailněji - poukážeme na některé zdravotní benefity a rozebereme přípravu i chuť.

Co to honeybush vůbec je?
Honeybush je rostlina pocházející zejména z oblastí Jižní Ameriky. Jak už její samotný název napovídá, okouzlit vás může především svými medově ovocnými tóny a nasládlou chutí, a protože neobsahuje žádný kofein, je vhodný také pro těhotné a kojící ženy. Žluté květy tohoto asi metr vysokého keře jsou využívány dokonce v přírodní medicíně. Již v dávných dobách byl honeybush používán pro léčbu viróz a nachlazení, neboť obsahuje mnoho pro tělo prospěšných antioxidantů a minerálních látek.

Honeybush

Jaké jsou potenciální benefity čaje honeybush?
Honeybush má nespočet dalších benefitů. Látky obsažené v tomto keři, jako například mangiferin či hesperidin, mají protizánětlivé účinky, mohou pomoci snížit riziko výskytu rakoviny a dalších závažných nemocí. Jeho pravidelné užívání ocení ženy, neboť pomáhá při menstruačních bolestech, léčbě akné, ekzémů nebo zánětů. Velkým benefitem rostliny je schopnost korigovat hladinu cukru v krvi, neboť obsahuje látku zvanou pinitol, kterou vědecké studie shledávají jako prospěšnou z hlediska prevence diabetu. Honeybush obsahuje minerály vhodné pro zdravý růst a vývoj kostí a zubů (především fluor a vápník), tudíž je prospěšný také dětem, které si ho pro jeho sladkou chuť oblíbí.

Jak honeybush chutná?
Honeybush je příbuzný s rooibosem, jejich chuť je tudíž velmi podobná. Je jemný, má medově nasládlou chuť a je příjemně osvěžující teplý i studený, což oceníte obzvlášť teď v průběhu letních měsíců. Příprava čaje je jednoduchá. I když je honeybush přirozeně sladký, je možné ho (obzvlášť dětem) ještě dosladit. Ideální je k tomu med, který ještě více podtrhne přirozenou chuť čaje, ale použít můžete klidně i běžný cukr. Někomu také vyhovuje přidání pár kapek citronu a dokonce se čas od času servíruje honeybush s mlékem, takže si každý může tento čaj dochutit podle svého.

Honeybuh červeny

Jak a kdy si honeybush připravovat?
Pokud máte raději slabší čaje, stačí na 250 ml šálek použít jednu čajovou lžičku honeybushe a nechat přibližně 3 až 5 minut louhovat. Záleží ale na vašich preferencích, pokud máte raději čaje silnější, použijte na stejně velký šálek lžičku a půl.

Honeybush neobsahuje žádný kofein, nemá tedy žádné povzbuzující účinky a nenarušuje kvalitu spánku. Ba naopak - užívání tohoto čaje navečer je dobrou volbou, neboť může pomoci s usínáním. Nemusíme se bát ani příliš časté konzumace. Medový čaj můžeme pít každý den, nebo ho střídat s rooibosem.

Jaký honeybush doporučujeme vybrat?
V naší nabídce čajů naleznete dva druhy honeybushe, červený a zelený. Rozdíl mezi nimi je jen minimální. U červeného lístky po sběru projdou fermentací, a tím se zelená barva změní na červenou, kdežto zelený je nefermentovaný. Osobně preferuji raději honeybush červený, a to zejména pro jeho intenzivnější chuť. Je pouze na vás, jakou variantu zvolíte.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení