Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Jmelí nať

Jmelí bílé je vidličnatě rozvětvený stálezelený a poloparazitický keřík vytvářející v korunách stromů kulovité trsy dosahující k průměru až 60 cm. Má drobné a nevýrazné květy, zelenavou korunu a nepravé bílo-žluté bobule coby plody. Právě tyto plody jsou ale ve větších dávkách jedovaté a před sušením listů je nutné je odstranit - mohlo by dojít k nadměrnému dráždění břicha a následným krvavým průjmům a křečím.

Latinský název: Viscum album

Využití
Historie využívání jmelí je velmi dlouhá a doporučoval je už římský lékař Galén. Moderní medicína odhalila, že mimo jiné jmelí obsahuje cholinové deriváty, které se v klinické léčbě používají při zánětech nervů u nejrůznějších kloubních onemocněních. Další z účinných látek mohou zvyšovat peristaltiku střev a tím podporovat trávení, jiné dokáží snižovat tlak a některé dokonce pomáhají ulevovat od migrény.

Jak jmelí používat?
V případě jmelí většinou nebývá doporučován odvar, protože většina látek by se dlouhodobějším působením tepla mohla znehodnotit. Klasický nálev (eventuálně macerát) je ale dobrou volbou. Při problémech s vysokým tlakem je možné využít kombinace s hlohem a meduňkou, ale lze ho připravit i samotný. Jmelí je rovněž dostupné ve formě prášku, jeho příjem by za den ale neměl překročit 5 gramů. Mnohé herbáře rovněž doporučují užívat jmelí zevně při bércových vředech nebo na podrážděnou pokožku.

Zajímavosti o jmelí
●     Přestože mnoho odborníků se již snažilo o pěstování jmelí in vitro (v laboratoři), všechny pokusy zatím dopadly neúspěšně.
●     Keltové věřili, že jmelí je schopné vyléčit každou nemoc a odstranit neplodnost jak u lidí, tak u zvířat.
●     Jmelí není vhodné pro těhotné ženy, protože obsažený tyramin může vyvolat děložní stahy.
●     Jmelí parazituje na listnatých i jehličnatých stromech, ale na listnatých je zpravidla větší.

Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete