Jmelí nať

Jmelí bílé je vidličnatě rozvětvený stálezelený a poloparazitický keřík vytvářející v korunách stromů kulovité trsy dosahující k průměru až 60 cm. Má drobné a nevýrazné květy, zelenavou korunu a nepravé bílo-žluté bobule coby plody. Právě tyto plody jsou ale ve větších dávkách jedovaté a před sušením listů je nutné je odstranit - mohlo by dojít k nadměrnému dráždění břicha a následným krvavým průjmům a křečím.

Latinský název: Viscum album

Využití
Historie využívání jmelí je velmi dlouhá a doporučoval je už římský lékař Galén. Moderní medicína odhalila, že mimo jiné jmelí obsahuje cholinové deriváty, které se v klinické léčbě používají při zánětech nervů u nejrůznějších kloubních onemocněních. Další z účinných látek mohou zvyšovat peristaltiku střev a tím podporovat trávení, jiné dokáží snižovat tlak a některé dokonce pomáhají ulevovat od migrény.

Jak jmelí používat?
V případě jmelí většinou nebývá doporučován odvar, protože většina látek by se dlouhodobějším působením tepla mohla znehodnotit. Klasický nálev (eventuálně macerát) je ale dobrou volbou. Při problémech s vysokým tlakem je možné využít kombinace s hlohem a meduňkou, ale lze ho připravit i samotný. Jmelí je rovněž dostupné ve formě prášku, jeho příjem by za den ale neměl překročit 5 gramů. Mnohé herbáře rovněž doporučují užívat jmelí zevně při bércových vředech nebo na podrážděnou pokožku.

Zajímavosti o jmelí
●     Přestože mnoho odborníků se již snažilo o pěstování jmelí in vitro (v laboratoři), všechny pokusy zatím dopadly neúspěšně.
●     Keltové věřili, že jmelí je schopné vyléčit každou nemoc a odstranit neplodnost jak u lidí, tak u zvířat.
●     Jmelí není vhodné pro těhotné ženy, protože obsažený tyramin může vyvolat děložní stahy.
●     Jmelí parazituje na listnatých i jehličnatých stromech, ale na listnatých je zpravidla větší.

Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení