Třezalka

Třezalka tečkovaná je vytrvalá statná bylina dorůstající až do výšky jednoho metru. Charakteristickými znaky jsou především zlatožlutá barva květů a dřevnatý stonek. Třezalka roste v téměř celé Evropě, Asii a dokonce i v částech Afriky, přičemž vyhledává slunné stráně, meze, travnaté louky i okraje lesních cest, na nadmořské výšce jí nezáleží.

Latinský název: Hypericum perforatum

Využití a účinné látky
Nať třezalky obsahuje kromě celé řady tříslovin, flavonových glykosidů a silic také celou řadu vitamínů, z nichž nejvýznamnější je imunitu podporující vitamín C. V současné době se třezalka používá primárně pro léčbu depresí a úzkostných stavů, ale podle některých zkušeností pomáhá s rekonvalescencí po některých typech úrazů a dokáže vzhledem k protizánětlivým účinkům také bojovat proti většině ekzémů, což prokázaly i vědecké studie.

Jak ji používat?
Jak tomu v případě bylinek většinou bývá, nejjednoduší je udělat si čaj. V takovém případě je vhodné kombinovat třezalku s dobromyslí a vrbkou úzkolistou v poměru 1:2:1. Přidat ale můžete i vřes či měsíček. Pokud vás přepadá depresivní nálada, je vhodné čaj pít alespoň 10 dní v kuse. Rovněž si ale z třezalky můžete udělat i tinkturu, která vám může pomoci při bolestech hlavy, nervové slabosti i problémech s přepracováním.

Zajímavosti o třezalce 
●     Listy třezalky obsahují červení barvivo zvané hypericin. Pokud ho spásly krávy, zbarvilo se jejich mléko do červena, což ve středověku značilo uhranutí dobytka čarodějnicí.
●     Třezalka se nesmí používat před opalováním, protože může vyvolávat alergickou reakci a způsobit větší citlivost na sluneční záření.
●     Třezalka není vhodná pro osoby s velmi nízkým krevním tlakem, těžkou formou cukrovky nebo přecitlivělostí na UV záření.
●     Třezalka by se neměla používat dlouhodobě, je vhodná pouze při obtížích, případně je nutné ji po čase na pár týdnů vysadit.
●     Třezalku je možné používat jako indikátor kvality ovzduší - v přítomnosti rtuti, fluoru či některých oxidů dochází k nekróze listů.

Použité zdroje
[1] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.
[2]  NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[3] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[4] SCHEMPP, Christoph M. et al. Topical treatment of atopic dermatitis with St. John’s wort cream – a randomized, placebo controlled, double blind half-side comparison. Phytomedicine. 2003 (dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12807340/)

Kde mě najdete

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení