Měsíček lékařský

Měsíček lékařský, latinsky zvaný Calendula officinalis, je jednoletá bylina dorůstající do výšky v rozmezí 50 až 80 cm. Lodyha je hranatá, hodně rozvětvená a obypávají ji žlutooranžové květy, které se sbírají buď s kalichem, nebo bez něj. Z hlediska obsahu chemických látek je měsíček bohatý především na karotenoidy, které stojí za onou charakteristickou barvou, vitamín C, silici, glykosidy, flavonoidy i kyselinu salicylovou.

Latinský název: Calendula officinalis

Využití
Měsíček má velmi široké spektrum využití, což je jedním z mnoha důvodů jeho popularity. Lze ho využívat je vnitřně pro udržení zdraví různých orgánů (zejména jater a žlučníku), tak i zevně na hojení ran či otoků po štípnutí hmyzem. Podle mnohých herbářů má měsíček protizánětlivé, antivirové i baktericidní účinky, potenciálně pomáhá s hojením ran včetně bércových vředů a dokonce může i upravovat menstruaci.

Jak měsíček používat?
Nejjednodušším způsobem použití měsíčku je vytvořit odvar. Na něj je vhodné si připravit lžíci sušených květů a 250ml studené vody. Přivedeme vodu s měsíčkem k varu a necháme 10 minut louhovat. Z měsíčku je ale možné vytvořit i olej na hojení nejrůznějších druhů ran - v takovém případě je možné smíchat květy měsíčku v olivovém či slunečnicovém oleji a po týdnu scedit přes plátěnou textilii.

Zajímavosti o měsíčku
●     Měsíček se používal jako levná náhrada šafránu již v dobách římského impéria. Chudí lidé jím dobarvovali sýry, oleje i polévky.
●     Jelikož měsíček svým vzhledem symbolizuje Slunce, byl odpradávna využíván při oslavách slunovratů i rovnodenností.
●     Pokud jsou květy měsíčku ráno zavřené, s největší pravděpodobností bude daný den pršet.
●     Podle lidových pověr dokáže měsíček odhalit zloděje. Lidé ho proto dříve věšeli nad dveře svých obydlí.

Použité zdroje
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

 Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení