Šípek

Růže šípková, latinským názvem Rosa canina, je keřovitá rostlina rostoucí téměř po celé Evropě. Plodem (respektive souplodím) růže šípkové je šípek, velmi populární součást lidového léčitelství a jeden z nejlepších přírodních zdrojů vitamínů C, A, K i B, mnoha minerálů i rutinu.V současnosti pěstuje přes 8000 různých kultivarů vyšlechtěných původem z růže plané a v určité podobě tyto plody sbírali už naši předci v době kamenné.

Latinský název: Rosa canina

Využití
Nejen šípky, ale také květy růže obsahující flavonoidy, třísloviny i sliz mají poměrně široké využití. Herbáře hovoří především o protizánětlivých účincích, schopnosti zastavit průjem i o posílení jater a ledvin. Růže se hojně využívá také v přírodní kosmetice, vonné esence se slouží k masážím a aromaterapii a éterický olej zlepšuje koncentraci a odstraňuje deprese.

Jak šípek používat?
V léčitelství se dá využít jak květ, tak plod (šípek), přičemž z obou těchto surovin se dá udělat především velmi dobrý nálev. Zatímco ten z květů se používá na optimalizaci trávení a na zklidnění, šípkový čaj pomáhá proti průjmu, nachlazení i horečce. Odvar z růžových květů je možné použít také jako kloktadlo při bolestech v krku a když okvětní lístky smícháte s kvalitním olivovým olejem v poměru zhruba 1:10, vytvoříte skvělý růžový olej vhodný na suchou pokožku.

Zajímavosti o šípku
●     Ve 100 gramech dužiny z šípku se nachází 200 - 500 miligramů vitamínu C.
●     Pokud se na šípcích objeví chomáčky hnědých vláken, jedná se o larvy žlabatky růžové - zajímavé je, že i tyto chomáčky mají potenciální léčivé schopnosti a rozhodně nejsou škodlivé.
●     Některé národnosti využívají dokonce i chloupky ze šípků - vyrábí z nich masti a prášky vyvolávající svědění.

Použitá literatura
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení