Ibišek květ

Ibišek súdánský, latinským názvem Hibiscus sabdariffa a někdy také označované jako růžový ibišek, je stálezelená keřovitá rostlina, která může v ideálních podmínkách dorůstat až do výšky pěti metrů. I když přirozeně se vyskytuje primárně v severní Africe a jižní Asii, pro svoji oblibu se rozšířil do celého světa a obzvláště populární je v Jižní Americe. Z obsažených látek je nutné vyzdvihnout polyfenoly, antioxidanty, antokyany, flavonoidy, silice, betakarotein i celou řadu vitamínů a minerálů.

Latinský název: Hibiscus sabdariffa

Využití
Ibišek má poměrně specifickou trpkou chuť, ale i přesto chutná velmi dobře. Má lehce diuretické účinky (které podle vědeckých studií mohou za lehké snížení tlaku), zastavuje pocení, díky obsahu vitamínu C má antioxidační efekt a může podporovat fungování imunitního systému. Vzhledem k povaze některých účinných látek dokáže také podporovat trávení, lehce snižovat hladinu cholesterolu v krvi a dokonce některé herbáře vyzdvihují i jeho schopnost ovlivňovat náladu a snižovat příznaky deprese.

Jak ibišek súdánský používat?
V lidovém léčitelství má své využití primárně květ ibišku súdánského, který má díky poměrně vysokému obsahu flavonoidních glykosidů rudě červenou barvu. Ta nejlépe vynikne při přípravě nálevu, na který je vhodné použít jednu až dvě čajové lžičky zalité vodou o teplotě 100°C. Doporučená doba louhování je 8-10 minut.

Zajímavosti o ibišku
●     I když dostatečné množství studií na toto téma chybí, některé výzkumy poukazují na antiestrogenní efekt ibišku - v případě myší bylo při podávání ibišku složité otěhotnět.
●     V Evropě se ibišek pěstuje již od konce 16. století

Použité zdroje
[1] Clinical effects produced by a standardized herbal medicinal product of Hibiscus sabdariffa on patients with hypertension. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17315307/
[2] Hibiscus Uses, Benefits & Side Effects - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2006 Wolters Kluwer Health [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npc/hibiscus.html

Kde mě najdete