Proskurník lékařský

Proskurník lékařský je vytrvalá bylina s chlupy, jednoduchými listy a narůžovělými květy. Proskurník, známý též pod lidovým označení ibišek, dorůstá do výšky zhruba 1,5 metru a roste planě především v přímořských evropských oblastech, v Severní Americe a Austrálii. Co do obsahu látek je proskurník poměrně různorodý, obsahuje až 35% slizu, škrob, betain, pektiny, flavonoidy i celou řadu minerálních látek.

Latinský název: Althaea officinalis

Využití
Proskurník lékařský se využívá již od starověku a je možné ho využít téměř celý - od květů, přes listy a kořeny až po nať. Lidové léčitelství vyzdvihuje jeho protizánětlivé účinky, u dětí dokáže pomáhat i při průjmu a vzhledem k vysokému množství slizu se proskurník používá i při respiračních onemocněních, kdy pomáhá s vykašláváním.

Jak proskurník používat?
Proskurník je vhodný na vnitřní i vnější použití. Nejčastěji se setkáte s nálev a nebo výluhem. Za studena vytvořený výluh bývá doporučován jako kloktadlo při angíně či bolestech v krku a je možné ho vyrobit zhruba desetihodinovým louhováním kořene proskurníku ve sklenici vody. Pokud se rozhodnete pro odvar, hodí se k 1 lžíci proskurníku přidat i stejné množství yzopu, spolu s půl litrem vody přivést k varu a následně 10 minut louhovat. Když proskurník smícháte s medem a citronovou šťávou, získáte lahodný sirup vhodný proti kašli i při angíně.

Zajímavosti o proskurníku
●     Z proskurníku se dříve vyráběla textilie. Jelikož ale nedosahovala vysoké kvality a ekonomicky to byl poměrně náročný proces, od výroby se brzy upustilo.
●     Karel I. Veliký, první středověký římský císař, pěstování proskurníku nařídil, a tak se začal velmi frekventovaně objevovat v klášterních zahradách, odkud se poté rozšířil.
●     Název bylinky pochází z řeckého slova Althos označující uzdravení či vyléčení, velmi aktivně jej používal už Hippokrates
●     Z proskurníku lékařského se dříve vyráběly cukrovinky podobné dnešním marshmallows

Použitá literatura
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení