Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský je vytrvalá bylina s chlupy, jednoduchými listy a narůžovělými květy. Proskurník, známý též pod lidovým označení ibišek, dorůstá do výšky zhruba 1,5 metru a roste planě především v přímořských evropských oblastech, v Severní Americe a Austrálii. Co do obsahu látek je proskurník poměrně různorodý, obsahuje až 35% slizu, škrob, betain, pektiny, flavonoidy i celou řadu minerálních látek.

Latinský název: Althaea officinalis

Využití
Proskurník lékařský se využívá již od starověku a je možné ho využít téměř celý - od květů, přes listy a kořeny až po nať. Lidové léčitelství vyzdvihuje jeho protizánětlivé účinky, u dětí dokáže pomáhat i při průjmu a vzhledem k vysokému množství slizu se proskurník používá i při respiračních onemocněních, kdy pomáhá s vykašláváním.

Jak proskurník používat?
Proskurník je vhodný na vnitřní i vnější použití. Nejčastěji se setkáte s nálev a nebo výluhem. Za studena vytvořený výluh bývá doporučován jako kloktadlo při angíně či bolestech v krku a je možné ho vyrobit zhruba desetihodinovým louhováním kořene proskurníku ve sklenici vody. Pokud se rozhodnete pro odvar, hodí se k 1 lžíci proskurníku přidat i stejné množství yzopu, spolu s půl litrem vody přivést k varu a následně 10 minut louhovat. Když proskurník smícháte s medem a citronovou šťávou, získáte lahodný sirup vhodný proti kašli i při angíně.

Zajímavosti o proskurníku
●     Z proskurníku se dříve vyráběla textilie. Jelikož ale nedosahovala vysoké kvality a ekonomicky to byl poměrně náročný proces, od výroby se brzy upustilo.
●     Karel I. Veliký, první středověký římský císař, pěstování proskurníku nařídil, a tak se začal velmi frekventovaně objevovat v klášterních zahradách, odkud se poté rozšířil.
●     Název bylinky pochází z řeckého slova Althos označující uzdravení či vyléčení, velmi aktivně jej používal už Hippokrates
●     Z proskurníku lékařského se dříve vyráběly cukrovinky podobné dnešním marshmallows

Použitá literatura
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete