Fenykl

Fenykl obecný je dvouletá bylina dorůstající do výšky až 120 cm a rostoucí primárně ve Středomoří a v oblasti Černého moře. U nás roste pouze na jižní Moravě a pěstuje se primárně pro svá semena využívaná jako koření i jako lék. Dále se používá i pro svou nať, která je chuťově velmi podobná té koprové.  Fenyklová semena obsahují celou řadu různých terpenů, pektinů i bílkovin.

Latinský název: Foeniculum vulgare

Využití
Fenykl se velmi často používá pro své potenciální účinky na optimalizaci trávení - podle odborných publikací tlumí pocity zvracení, ulevuje od nadýmání a dokonce i zbavuje křečí. Již od nepaměti se doporučuje dětem při jakémkoliv onemocnění dýchacích cest, jelikož nemá žádné negativní účinky a dokonce bývá doporučován i kojícím matkám.

Jak fenykl používat?
Pokud si chcete udělat klasický fenyklový čaj, postačí vám lžička fenyklových semen na jeden hrnek vroucí vody. V případě, že vás trápí trávicí problémy, je vhodné fenykl smíchat s kmínem, mateřídouškou, meduňkou, heřmánkem i anýzem a vytvořit tak směs, ze které budete vždy spotřebovávat jednu lžičku na větší šálek. Pokud lžičku fenyklu smícháte s lžičkou měsíčku lékařské, zalijete hrnkem vroucí vody a necháte vychladnout, získáte skvělou vody na vyplachování očí při zánětech či nadměrné únavě.

Zajímavosti o fenyklu
●     Kromě toho, že se semena fenyklu velmi často používají v kuchyni - ať už na maso, na sýry či na pečivo - je možné použít i mladé fenyklové listy, kterými se skvěle dochutí nejrůznější zálivky či dresingy.
●     Fenykl si můžete poměrně snadno splést s koprem (této bylince se někdy dokonce říká italský kopr), ale vzhledem k podobné chuti to ničemu nevadí.
●     V Indii bývá zvykem dávat hostům při odchodu pro zlepšení trávení semena fenyklu obalená v cukru.

Použité zdroje
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení