Heřmánek

Heřmánek pravý je silně aromatická jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých. V našich končinách roste primárně právě heřmánek pravý, vyskytuje se především na okrajích obilných polí, suchých loukách i podél cest a silnic, přičemž dorůstá až do výšky 50 cm. Druhým zástupcem, který u nás ale není původní, je heřmánek terčovitý, který se využívá ke stejným účelům.

Latinský název: Matricaria recutita nebo též Matricaria chamomilla

Využití a význam
Jelikož heřmánek patří k vůbec nejpopulárnějším bylinkám, je spektrum jeho využití velmi široké. Nejoblíbenější je bezpochyby heřmánkový čaj, který se používá proti nespavosti, rýmě i astmatu. Heřmánkový olej také nabízí krásnou omamnou vůni, pro kterou se přidává například do kosmetických preparátů (šampony, mýdla a další).

Jak ho používat
Pokud si budete chtít z heřmánku udělat čaj, je vhodné na jeden litr vroucí vody použít zhruba 6g sušené bylinky. Nechte louhovat podle potřeby, čím déle čaj ve vodě bude, tím intenzivnější bude i chuť. Některé zdroje uvádí dokonce celodenní louhování. Z heřmánku si rovněž můžete vyrobit třeba pleťovou masku- stačí jednu lžící sušených květů smíchat se třemi lžícemi pšeničných otrub, lžící medu a 200ml pramenité nebo měkké vody.

Zajímavosti o heřmánku
●     Heřmánek pravý je možné poměrně snadno zaměnit například za heřmánek nevonný, který sice není škodlivý, ale zároveň ani nemá žádné pozitivní účinky
●     Přestože se heřmánek vyskytuje jak v Evropě, tak i v Asii, Americe, Austrálii i na Blízkém východě, ten český je považován za velmi kvalitní
●     Mezi největší spotřebitele heřmánku patří Němci, proto se o heřmánku pravém můžete někde dočíst jako o heřmánku německém (tento název pramení z francouzského překladu)
●     Víno z heřmánku znali už Keltové, kteří heřmánek ve víně louhovali spolu s citronovou kůrou, pomerančovou kůrou a cukrem

Použité zdroje
[1] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.
[2] NARDO, Pierrette. Bylinky našich babiček. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-2496-3.
[3] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

 Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení