Růže květ

Novinkou v našem herbáři jsou také květy růže stolisté, známé též pod latinským názvem Rosa centifolia (flos tot), která patří mezi nejznámější a nejhojněji využívané kultivary růží. Jedná se o keř, který může dorůstat až dvou metrů a charakteristické jsou kromě opojně vonících květů také načervenalé hákovité ostny, lístky se zubatými okraji a eventuálně i šípky bez semen.

Latinský název: Rosa Centifolia

Využití
Růže stolistá obsahuje celou řadu důležitých látek používaných nejen v léčitelství, ale třeba také v kosmetice. Z nejvýrazněji zastoupených látek stojí za zmínku třísloviny, flavonoidy, kaempferol či kyselina gallová, u níž mnohé studie poukazují například na protinádorové účinky. V růži stolisté rovněž najdete mnohé antioxidanty, které mohou podporovat správné fungování imunitního systému.

Jak růži stolistou používat?
Růže má opravdu široké využití a pokud jste kosmetiky znalí, jistě vám neunikla růžová voda, která bývá hojně doporučována pro zklidnění citlivé pokožky či proti stárnutí. Růže se ale používá i v léčitelství, kde bývá využíván nejen plod (šípek), ale rovněž i květy (poupata) - právě v souvislosti s nimi mnohé herbáře vyzdvihují pozitivní vliv na trávení, premenstruační komfort a vzhledem k obsaženým antioxidantům také skvělého pomocníka v boji s astmatem. Ideální je v takovém případě využít různých čajových směsí obsahujících pupeny růží - skvělou volbou je třeba Mé srdce, které díky nasládlé chuti potěší opravdu každého.  

Zajímavosti o růži
●     Růžový olej se nepoužívá jenom v kosmetice, ale můžete se s ním setkat dokonce i v některých aromatizovaných tabákových
       výrobcích.
●     Růže stolistá je kultivar s nejasným původem, ale odborníci odhadují, že se v Evropě vyskytuje již od 16. století.

Použité zdroje
[1] Gallic acid as a cancer-selective agent induces apoptosis in pancreatic cancer cells - PubMed. PubMed [online]. Copyright © 2012 S. Karger AG, Basel. [cit. 21.12.2020]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22739044/
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení