Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Růže květ

Novinkou v našem herbáři jsou také květy růže stolisté, známé též pod latinským názvem Rosa centifolia (flos tot), která patří mezi nejznámější a nejhojněji využívané kultivary růží. Jedná se o keř, který může dorůstat až dvou metrů a charakteristické jsou kromě opojně vonících květů také načervenalé hákovité ostny, lístky se zubatými okraji a eventuálně i šípky bez semen.

Latinský název: Rosa Centifolia

Využití
Růže stolistá obsahuje celou řadu důležitých látek používaných nejen v léčitelství, ale třeba také v kosmetice. Z nejvýrazněji zastoupených látek stojí za zmínku třísloviny, flavonoidy, kaempferol či kyselina gallová, u níž mnohé studie poukazují například na protinádorové účinky. V růži stolisté rovněž najdete mnohé antioxidanty, které mohou podporovat správné fungování imunitního systému.

Jak růži stolistou používat?
Růže má opravdu široké využití a pokud jste kosmetiky znalí, jistě vám neunikla růžová voda, která bývá hojně doporučována pro zklidnění citlivé pokožky či proti stárnutí. Růže se ale používá i v léčitelství, kde bývá využíván nejen plod (šípek), ale rovněž i květy (poupata) - právě v souvislosti s nimi mnohé herbáře vyzdvihují pozitivní vliv na trávení, premenstruační komfort a vzhledem k obsaženým antioxidantům také skvělého pomocníka v boji s astmatem. Ideální je v takovém případě využít různých čajových směsí obsahujících pupeny růží - skvělou volbou je třeba Mé srdce, které díky nasládlé chuti potěší opravdu každého.  

Zajímavosti o růži
●     Růžový olej se nepoužívá jenom v kosmetice, ale můžete se s ním setkat dokonce i v některých aromatizovaných tabákových
       výrobcích.
●     Růže stolistá je kultivar s nejasným původem, ale odborníci odhadují, že se v Evropě vyskytuje již od 16. století.

Použité zdroje
[1] Gallic acid as a cancer-selective agent induces apoptosis in pancreatic cancer cells - PubMed. PubMed [online]. Copyright © 2012 S. Karger AG, Basel. [cit. 21.12.2020]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22739044/
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete