Jasmín

Jasmín růžokvětý je rychle rostoucí popínavý světlomilný keř s nápadnými růžovými květy. Nejhojněji se vyskytuje v Číně, kde za ideálních podmínek dorůstá i do výšky přes 3 metry. Listy jsou světle zelené se zpeřenou žilnatinou, od května do června keř kvete a v zimě plodí tmavě černé lesklé bobule.

Latinský název: Jasminum beesianum

Využití
V našich končinách se spíše než s jasmínem růžokvětým setkáte s jasmínem nahokvětým, ten je ale toxický a spíš než v lidovém léčitelství se využívá jako okrasná rostlina do zahrad. V případě jasmínu růžokvětého se sbírají především květy (semena jsou také toxická), které jsou bohaté na silice a antioxidanty. Ty pak mají pozitivní vliv na psychickou stránku člověka, zlepšuje náladu a působí až euforicky, proto se esenciální oleje z jasmínu používají v aromaterapii. Lidové léčitelství a mnohé herbáře vyzdvihují vliv jasmínu na gynekologické problémy a doporučují pít nálev i při křečích v průběhu menstruace.

Jak jasmín používat?
Jasmín má široké použití jak vnitřní, tak zevní. Nejčastěji se setkáte s nálevem, do něhož je možné použít jak květy, tak i listy. Čínská medicína velmi často také doporučuje nálev nebo odvar kloktat při problémech s ústní dutinou. Smícháním květů se slunečnicovým olejem si můžete vyrobit olej skvěle se hodící k masážím či každodenní péči o pokožku. Takto vytvořený olej je vhodné měsíc macerovat a bez problémů ho můžete v chladničce skladovat až jeden rok.

Zajímavosti o jasmínu
●     Přestože v perštině název této rostliny jasně odkazuje k “vonnému květu,” dnes rozlišujeme až 200 různých druhů jasmínu a zdaleka ne všechny jsou vonné.
●     Podle francouzských lidových pověstí nesmí novomanžel dát své manželce květ jasmínu, jinak jí hrozí vážná nemoc nebo dokonce i smrt.
●     Jasmín se velmi často vyskytuje také v černých či zelených čajích, protože jim dodá krásné aroma i neodolatelnou chuť.

Použitá literatura
[1] NARDO, Pierrette. Bylinky našich babiček. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-2496-3.
[2] PASEČNÝ, Petr. Listnaté dřeviny pro zahrady a skalky II. Praha : Grada, 2001.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení