Mango

Mangovník je rod robustních a stálezelených stromů, které se staly populární zejména pro plody označované jako mango. Zajímavé je, že ačkoliv jako běžní konzumenti kupující mango v obchodech mezi nimi nevnímáme rozdíl, z botanického hlediska existuje až 1000 odrůd této rostliny řadících se mezi 69 botanických druhů.

Latinský název: Mangifera

Využití
Mango je příjemně sladké a navíc obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek v čele s vitamíny A a C, beta karotenem, draslíkem a spoustou vlákniny sloužící k optimalizaci lidského trávení. Vzhledem k obsahu železa a vitamínů skupiny B je toto ovoce velmi vhodné pro těhotné a kojící ženy, „áčko“ zabraňuje vysušování kůže a celý komplex vitamínů A, C a E je veledůležitý pro snižování cholesterolu, protože brání oxidaci lipoproteinů přenášejících cholesterol v krevním řečišti. Kromě vysokého obsahu draslíku má také jen naprosto minimální množství sodíku a tím pádem je vhodný i pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Jak mango používat?
Nejrozšířenější je samozřejmě použití manga jako kteréhokoliv jiného ovoce - můžete ho jíst samotné, přidávat do ovocných salátů nebo z něj udělat výtečné smoothie. Málokdo ale ví, že napříč světem se využívá také v kuchyni - v Indii je populární curry s krevetami a mangem, v Latinské Americe se běžně používá třeba do enchiladas a v Asii k výrobě různých omáček. Pokud ale máte mango opravdu rádi, zamilujete si ho v různých čajích. Vzhledem ke skvělé chuti vynikne jak v ovocných, tak i v černých či zelených čajích, které jsou úžasné teplé i studené.

Zajímavosti o mangu
●     Některé odrůdy manga mohou vážit až 2kg.
●     Mango je nejstarším známým ovocem v Indii a pro buddhisté jej dokonce považují za posvátné.
●     Ačkoliv se na jednom stromě může objevit až několik milionů květů, jen několik tisíc z nich je schopných vyvinout plod.
●     Vitamín B6 obsažený v mangu je známý tím, že dokáže člověku pomoci zvládat období psychické únavy, nespavosti i nervozity. Mango je
       tak ideální plodinou do dnešní hektické doby.

Použité zdroje
[1] Interesting Mango Facts Even The Non Mango Lovers Would Enjoy! NDTV Food [online]. Dostupné z: https://food.ndtv.com/food-drinks/12-interesting-mango-facts-even-the-non-mango-lovers-would-enjoy-1837192
[2] Mango Fruit Recipes, How-to’s, Tips & More | National Mango Board [online].Dostupné z: https://www.mango.org/wp-content/uploads/2017/10/The_Fresh_Mango_Curriculum_Lesson_5_Eng.pdf

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení