Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Broskev

Broskvoň obecná je ovocný strom dorůstající obvykle do výšky kolem 5 metrů, avšak při planém výskytu může mít pouze podobu keře. Jedná se o teplomilnou a světlomilnou rostlinu původem pravděpodobně z Číny, odkud se přes Asii dostala do Evropy. Populární je tento strom zejména kvůli svým plodům, kterými jsou červené peckovice se šťavnatou dužinou.

Latinský název: Prunus persica

Využití
Broskev je doslova nabitá látkami prospěšnými pro lidské zdraví. Najdeme v ní celou řadu kyselin, zejména kyselinu alfa-hydroxylovou, která má výrazné antioxidační vlastnosti a kyselinu listovou, pro kterou bývá velmi často konzumace broskví doporučována těhotným ženám. Mnohé z obsažených látek, v čele s vitamínem C, mají pozitivní efekt na kvalitu kůže, tudíž se estrakty z broskve velmi často přidávají do různých krémů či koupelových solí. Kromě toho v broskvích najdeme také velké množství draslíku, vápníku, zinku či hořčíku, který působí preventivně proti vzniku křečí.

Jak broskev používat?
Broskev je skvělé ovoce, které dodá jedinečnou chuť i vůni nejrůznějším ovocným salátům či smoothies, ale pro svou dobrou stravitelnost se skvěle hodí i do různých pečených buchet. Najdete ji v mnoha kosmetických přípravcích, které zlepšují kvalitu pleti. Pokud ale máte rádi její chuť a vůni, skvěle vynikne i v různých čajových směsích - skvěle vynikne třeba v kombinaci s meruňkou či ananasem, ale najít ji můžete i v různých zelených či černých čajích.

Zajímavosti o broskvi
●     Nektarinka je ve skutečnosti jen odrůda broskve vyšlechtěná tak, aby neměla na své pokožce chlupy.
●     Broskev se skvěle hodí pro přípravu ledových čajů, které si obzvlášť v létě zamilujete nejen vy, ale i vaše děti.
●    Jelikož broskve obsahují téměř 90% vody, jedná se o ovoce s velmi nízkým množstvím kalorií. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že by               narušily váš dietní režim.

Použité zdroje
[1] Peaches: Benefits, nutrition, and diet tips. Medical and health information [online]. Copyright © 2004 [cit. 27.09.2020]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/274620#benefits

Kde mě najdete