Broskev

Broskvoň obecná je ovocný strom dorůstající obvykle do výšky kolem 5 metrů, avšak při planém výskytu může mít pouze podobu keře. Jedná se o teplomilnou a světlomilnou rostlinu původem pravděpodobně z Číny, odkud se přes Asii dostala do Evropy. Populární je tento strom zejména kvůli svým plodům, kterými jsou červené peckovice se šťavnatou dužinou.

Latinský název: Prunus persica

Využití
Broskev je doslova nabitá látkami prospěšnými pro lidské zdraví. Najdeme v ní celou řadu kyselin, zejména kyselinu alfa-hydroxylovou, která má výrazné antioxidační vlastnosti a kyselinu listovou, pro kterou bývá velmi často konzumace broskví doporučována těhotným ženám. Mnohé z obsažených látek, v čele s vitamínem C, mají pozitivní efekt na kvalitu kůže, tudíž se estrakty z broskve velmi často přidávají do různých krémů či koupelových solí. Kromě toho v broskvích najdeme také velké množství draslíku, vápníku, zinku či hořčíku, který působí preventivně proti vzniku křečí.

Jak broskev používat?
Broskev je skvělé ovoce, které dodá jedinečnou chuť i vůni nejrůznějším ovocným salátům či smoothies, ale pro svou dobrou stravitelnost se skvěle hodí i do různých pečených buchet. Najdete ji v mnoha kosmetických přípravcích, které zlepšují kvalitu pleti. Pokud ale máte rádi její chuť a vůni, skvěle vynikne i v různých čajových směsích - skvěle vynikne třeba v kombinaci s meruňkou či ananasem, ale najít ji můžete i v různých zelených či černých čajích.

Zajímavosti o broskvi
●     Nektarinka je ve skutečnosti jen odrůda broskve vyšlechtěná tak, aby neměla na své pokožce chlupy.
●     Broskev se skvěle hodí pro přípravu ledových čajů, které si obzvlášť v létě zamilujete nejen vy, ale i vaše děti.
●    Jelikož broskve obsahují téměř 90% vody, jedná se o ovoce s velmi nízkým množstvím kalorií. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že by               narušily váš dietní režim.

Použité zdroje
[1] Peaches: Benefits, nutrition, and diet tips. Medical and health information [online]. Copyright © 2004 [cit. 27.09.2020]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/274620#benefits

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení