Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Slunečnice květ

Slunečnice roční, latinským názvem Helianthus annuus, je jednoletá rostlina dorůstající ve výjimečných případech do výšky až 4 metrů. Květenství slunečnice je složeno z více květů, které postupně dozrávají v plody - slunečnicová semínka využívaná mj. k tvorbě slunečnicového oleje. Slunečnice má svůj původ v Americe, odkud byla už za doby

Latinský název: Helianthus annuus

Kryštofa Kolumba dopravována do Evropy a kde se jí rovněž začalo poměrně hojně dařit. Žluté květy slunečnice obsahují flavonoidy, saponiny, třísloviny i celou řadu minerálních látek.

Využití
V široké populaci je samozřejmě nejpopulárnější slunečnicový olej získávaný ze semen. V lidovém léčitelství se primárně využívá květ, který podle mnoha herbářů dokáže snižovat horečku, zlepšovat trávení a v neposlední řadě podporovat činnost jater. Kromě vnitřního má i zevní využití, používají se například různé obklady zbavující kožních vyrážek či lehkých forem zánětů.

Jak slunečnici používat?
Slunečnicový olej se používá především na vaření, vzhledem k vysokému obsahu vitamínů A a D je ale vhodný i na pokožku (a to i na pokožku novorozenců). Z květů je možné udělat nálev - na jednu lžíci sušených květů připadá hrnek vroucí vody a deset minut louhování. Takto připravený nálev je možné použít i jako obklad při kožních problémech. Využití mají také slunečnicová semínka, která je možné nechat po namočení ve vodě naklíčit a posléze přidávat třeba do salátů.

Zajímavosti o slunečnici
●     Slunečnici uctívali už Indiáni či Inkové, kteří ji vnímali jako zpodobnění boha Slunce.
●     K dnešnímu dni je známo asi 260 různých druhů slunečnic.
●     Původní slunečnice vyskytující se v Americe byla podstatně menší. Slunečnice s typicky velkým kulatým květenstvím, jež může mít průměr až 40cm, byla poprvé vypěstována v Rusku.
●     Carská ruská armáda dávala každému vojákovi pro přežití slunečnicová semínka, která jsou odolná teplotním výkyvům a zároveň efektivně zasytí.

Použité zdroje
[1]  STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete