Slunečnice květ

Slunečnice roční, latinským názvem Helianthus annuus, je jednoletá rostlina dorůstající ve výjimečných případech do výšky až 4 metrů. Květenství slunečnice je složeno z více květů, které postupně dozrávají v plody - slunečnicová semínka využívaná mj. k tvorbě slunečnicového oleje. Slunečnice má svůj původ v Americe, odkud byla už za doby

Latinský název: Helianthus annuus

Kryštofa Kolumba dopravována do Evropy a kde se jí rovněž začalo poměrně hojně dařit. Žluté květy slunečnice obsahují flavonoidy, saponiny, třísloviny i celou řadu minerálních látek.

Využití
V široké populaci je samozřejmě nejpopulárnější slunečnicový olej získávaný ze semen. V lidovém léčitelství se primárně využívá květ, který podle mnoha herbářů dokáže snižovat horečku, zlepšovat trávení a v neposlední řadě podporovat činnost jater. Kromě vnitřního má i zevní využití, používají se například různé obklady zbavující kožních vyrážek či lehkých forem zánětů.

Jak slunečnici používat?
Slunečnicový olej se používá především na vaření, vzhledem k vysokému obsahu vitamínů A a D je ale vhodný i na pokožku (a to i na pokožku novorozenců). Z květů je možné udělat nálev - na jednu lžíci sušených květů připadá hrnek vroucí vody a deset minut louhování. Takto připravený nálev je možné použít i jako obklad při kožních problémech. Využití mají také slunečnicová semínka, která je možné nechat po namočení ve vodě naklíčit a posléze přidávat třeba do salátů.

Zajímavosti o slunečnici
●     Slunečnici uctívali už Indiáni či Inkové, kteří ji vnímali jako zpodobnění boha Slunce.
●     K dnešnímu dni je známo asi 260 různých druhů slunečnic.
●     Původní slunečnice vyskytující se v Americe byla podstatně menší. Slunečnice s typicky velkým kulatým květenstvím, jež může mít průměr až 40cm, byla poprvé vypěstována v Rusku.
●     Carská ruská armáda dávala každému vojákovi pro přežití slunečnicová semínka, která jsou odolná teplotním výkyvům a zároveň efektivně zasytí.

Použité zdroje
[1]  STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení