Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Citrónová kůra

Citroník pravý, alternativním názvem Citrus limonový podle latinského názvu Citrus limon, je stálezelený subtropický strom dorůstající do výšky až 8 metrů. Původ citroníku je s největší pravděpodobností někde na pomezí Číny, Indie a Barmy, odkud se již v sedmém století rozšířil do dalších evropských a asijských zemí. Po chemické stránce obsahují plody citrusů především velké množství vitamínu C, dále pak silice (limonen, citral,...), organické kyseliny a cukry.

Latinský název: Citrus limon

Využití
V případě citrusů má v lidovém léčitelství i napříč širokou veřejností největší využití plod - z něj se používá jak šťáva, tak dužina i samotná kůra. Všechny tyto části citronu jsou bohaté na vitamín C, který má antioxidační účinky a pomáhá správnému fungování imunitního systému, kůra dále obsahuje celou řadu esenciálních olejů s protizánětlivými účinky, pro které je citron často doporučován při bolestech kloubů, úzkosti, nervozitě i vyčerpání. Citronový olej je rovněž možné používat zevně na afty i jiné kožní potíže.

Jak citron používat?
Citronovou šťávu je možné využívat jako kloktadlo při angíně i při zánětech ústní dutiny, éterický olej se využívá například do koupele při nespavosti a vyčerpání. Z hlediska lidového léčitelství je zajímavá i kůra, kterou bývá velmi často doporučováno macerovat (zalít 1 lžičku sušené kůry 350 ml studené vody a nechat několik hodin odležet). Je možné z ní připravit i nálev, na který je vhodné použít opět 1 lžičku sušené kůry a 350ml horké vody - doba louhování by neměla překročit 10 minut.

Zajímavosti o citroníku
●     Citrusy začínají kvést zhruba ve věku 3 let a v ideálních podmínkách se strom může dožít až sta let.
●     Po celém světě se pěstuje více než 1 milion hektarů citrusů.
●     Jeden citroník může v ideálních klimatických podmínkách produkovat až 1500 citronů ročně.

Použitá literatura
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete