Ananas

Ananasovník chocholatý je víceletá tropická bylina známá především pro své plody označované jako ananas. Přestože téměř 90% ananasu představuje voda, je až opojně sladký a obsahuje celou řadu různých vitamínů, minerálů i dalších zdraví prospěšných látek.

Latinský název: Ananas comosus

Využití
Kromě vitamínů A, B a C obsahuje ananas také nemalé množství bromelainu, což je enzym podporující trávení bílkovin (z toho důvodu se často také dává na pizzu). Díky tomu lidové léčitelství vyzdvihuje jeho schopnost pomáhat při střevních poruchách a průjmech, mnoho z vás ocení také možný efekt na zdraví pleti, nehtů a pleti. Vzhledem k obsahu vlákniny také pomáhá s trávením a dodává pocit sytosti, díky čemuž je užitečným pomocníkem při hubnutí.

Jak ananas používat?
Ananas je skvělé a chutné ovoce, které má opravdu nepřeberné množství využití. Je možné jej používat při pečení, připravovat různá smoothies, ovocné džusy a nebo ho jíst syrový. Pokud ale patříte mezi opravdové milovníky tohoto ovoce, neměly by vám být cizí ani různé čajové směsi obsahující ananas. Můžeme vám doporučit třeba náš ovocný Ananas a Broskev, který je skvělý teplý i studený.

Zajímavosti o ananasu
●     Věděli jste, že zhruba jednu třetinu všech ananasů vyprodukuje Havaj?
●     Anglický název ananasu vznikl spojením slov pine (šiška) a apple (jablko). Je tomu tak zřejmě proto, že ananas může svým tvarem
       přerostlou šišku zdánlivě opravdu připomínat.
●    Jedna rostlina ananasovníku je za rok schopna vyprodukovat jen a pouze jeden ananas.

Použité zdroje
[1] Pineapple Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Wolters Kluwer Health. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/pineapple.html
[2] 40 Interesting Pineapple Facts - Serious Facts - Dostupné z: https://www.seriousfacts.com/pineapple-facts/

Kde mě najdete