Jablko

Jablko je ovoce, které není třeba nijak dlouze specifikovat. Jedná se o plod jabloně domácí a je to jedno z nejpopulárnějších druhů ovoce napříč celou Evropou. Zajímavé je, že první zmínky o jablku jsou již v Bibli a lidové léčitelství vyzdvihuje například schopnost dezinfikovat dutinu ústní. Efektů má ale jablko tolik, že se dokonce ujalo pořekadlo, že kdo jí jedno jablko denně, ten nemusí k lékaři.

Latinský název: Malus domestica

Využití
Využití jablek je opravdu široké a vzhledem k tomu, kolik účinných látek obsahují, se ani není čemu divit. Namátkou můžeme zmínit třeba obsah vitamínů C a mnoha dalších antioxidantů, které se starají o ochranu lidských DNA buněk a tím snižují riziko vzniku rakoviny. Mimo to obsahují spoustu vlákniny a vitamínů skupiny B nezbytných pro správné trávení i látky stabilizující hladinu cukru v krvi.

Jak jablko používat?
Jablko je ovoce, které můžete použít téměř kdekoliv. Hodí se při pečení, je možné z nich udělat výborný mošt, sušené představují skvělou alternativu brambůrek a nebo je můžete vyzkoušet v některé z našich čajových směsí. Za chladných zimních večerů si zamilujete třeba naše Pečené jablko nebo Jablko & Skořice.

Zajímavosti o jablkách
●     Až dvě třetiny všech prospěšných antioxidantů a vlákniny je obsaženo ve slupce. Jablka proto neloupejte, ale jezte celá.
●     Pokud chcete zabránit hnědnutí nakrájených jablek, stačí je potřít pár kapkami citronu, který funguje jako skvělý konzervant.
●     Jestli máte rádi tvrdý alkohol, jistě znáte calvados, jablečnou pálenku pocházející z francouzské Normandie.
●     Největšími producenty jablek jsou Čína, Spojené státy, Turecko a Polsko.

Použité zdroje
[1] Apple Facts - Apples and More - University of Illinois Extension. University of Illinois Board of Trustees Dostupné z: https://web.extension.illinois.edu/apples/facts.cfm
[2] Apples: Benefits, nutrition, and tips. Medical and health information [online]. Copyright © 2004 Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/267290

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení