Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Ostrožka stračka květ

Ostrožka stračka s alternativním českým názvem také Ostrožka polní, je jednoletá rostlina s větvenou lodyhou, řapíkatými listy a charakteristickými modrofialovými, vzácněji pak bílými či růžovými květy. Bylina dorůstá do výšky až 120 cm a v ČR roste roztroušeně především v teplejších oblastech. Z hlediska obsahu účinných látek se může ostrožka pochlubit celou řadou glykosidů.

Latinský název: Consolida regalis

Využití
V lidovém léčitelství se nejhojněji využívá květ, méně pak celá nať a jen zcela výjimečně se setkáte s použitím semen. Vzhledem k obsahu glykosidů vyzdvihuje lidová medicína vliv ostrožky jako diuretika podporujícího činnost ledvin a obzvláště dříve se hojně využívala ke zbavení se střevních parazitů (obzvláště pak hlístů), na což byla používána nejčastěji tinktura.

Jak ostrožku používat?
Ostrožka byla v lidovém léčitelství dříve používána opravdu hojně- mj. pro svoji schopnost rychle zacelovat rány. Vzhledem k tomu, že obsah účinných látek není tak závratný, v posledních letech ho na interní užívání nahrazují jiné byliny. Přesto je v případě podezření na hlístice možné užívat tinkturu - květ macerovaný ve vysokoprocentním alkoholu. Jinak bývá používáná spíše externě, různé krémy vyrobené z květů totiž spolehlivě odpuzují různý hmyz.

Zajímavosti
●     Dříve byla ostrožka stračka poměrně rozšířenou bylinou, ale spolu s nástupem využívání herbicidů jí začíná rapidně ubývat.
●     Ačkoliv ještě relativně nedávno se jednalo o velmi hojně používanou rostlinu, lidová medicína od ní pomalu upouští, protože ve větším množství může být nebezpečná- dráždí pokožku, nervovou soustavu i srdce.
●     V minulosti tinktury a krémy z ostrožky hojně využívali také američtí vojáci, kteří pomoci nich odpuzovali hmyz na různých misích.

Použitá literatura
[1]Medicinal herbs: LARKSPUR-Consolida regalis. Medicinal herbs-natural healing power,dostupné z: http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/consolida-regalis=larkspur.php
[2] Larkspur Facts, Uses. Food as medicine | Health Benefits Times [online]. Copyright © 2020 Healthbenefitstimes. All rights reserved. Dostupné z: https://www.healthbenefitstimes.com/larkspur/

Kde mě najdete