Ostrožka stračka květ

Ostrožka stračka s alternativním českým názvem také Ostrožka polní, je jednoletá rostlina s větvenou lodyhou, řapíkatými listy a charakteristickými modrofialovými, vzácněji pak bílými či růžovými květy. Bylina dorůstá do výšky až 120 cm a v ČR roste roztroušeně především v teplejších oblastech. Z hlediska obsahu účinných látek se může ostrožka pochlubit celou řadou glykosidů.

Latinský název: Consolida regalis

Využití
V lidovém léčitelství se nejhojněji využívá květ, méně pak celá nať a jen zcela výjimečně se setkáte s použitím semen. Vzhledem k obsahu glykosidů vyzdvihuje lidová medicína vliv ostrožky jako diuretika podporujícího činnost ledvin a obzvláště dříve se hojně využívala ke zbavení se střevních parazitů (obzvláště pak hlístů), na což byla používána nejčastěji tinktura.

Jak ostrožku používat?
Ostrožka byla v lidovém léčitelství dříve používána opravdu hojně- mj. pro svoji schopnost rychle zacelovat rány. Vzhledem k tomu, že obsah účinných látek není tak závratný, v posledních letech ho na interní užívání nahrazují jiné byliny. Přesto je v případě podezření na hlístice možné užívat tinkturu - květ macerovaný ve vysokoprocentním alkoholu. Jinak bývá používáná spíše externě, různé krémy vyrobené z květů totiž spolehlivě odpuzují různý hmyz.

Zajímavosti
●     Dříve byla ostrožka stračka poměrně rozšířenou bylinou, ale spolu s nástupem využívání herbicidů jí začíná rapidně ubývat.
●     Ačkoliv ještě relativně nedávno se jednalo o velmi hojně používanou rostlinu, lidová medicína od ní pomalu upouští, protože ve větším množství může být nebezpečná- dráždí pokožku, nervovou soustavu i srdce.
●     V minulosti tinktury a krémy z ostrožky hojně využívali také američtí vojáci, kteří pomoci nich odpuzovali hmyz na různých misích.

Použitá literatura
[1]Medicinal herbs: LARKSPUR-Consolida regalis. Medicinal herbs-natural healing power,dostupné z: http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/consolida-regalis=larkspur.php
[2] Larkspur Facts, Uses. Food as medicine | Health Benefits Times [online]. Copyright © 2020 Healthbenefitstimes. All rights reserved. Dostupné z: https://www.healthbenefitstimes.com/larkspur/

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení