Vřes

Vřes obecný je vytrvalý neopadavý keř s metlovitě větvenou loduhou dorůstající do výšky až 50 cm. Jedná se o jediného zástupce rodu vřes a má trojhranné listy, růžovo-bílou korunu a plodem je čtyřpouzdrá mnohasemenná tobolka. Vyskytuje se v Evropě i Malé Asii, přičemž vyhledává především severní oblasti s kyselými a rašelinnými půdami. Z hlavních obsažených látek je nutné zmínit katechinové třísloviny, flavonoidy, glykosidy, silice, sliz, hořčiny i pryskyřice.

Latinský název: Calluna vulgaris

Využití
Lidové léčitelství sbírá především kvetoucí nať, která má velmi všestranné a široké využití. Nejrůznější herbáře vyzdvihují především možné dezinfekční účinky na močové cesty, je potopudný i močopudný. Zevně se vřes doporučuje při problémech s revmatismem, obklad je možné použít při zánětech spojivek a odvarem z vřesu se omývají nejrůznější kožní problémy a vyrážky.

Jak vřes používat?
Použití vřesu není nikterak neobvyklé - nejjednodušší možností přípravy je nálev, na který je vhodné použít 1 lžíci sušeného vřesu a hrnek vroucí vody, nechat 10 minut louhovat. Vřes je možné kombinovat s přesličkou, šalvějí i řepíkem. Nálev není nutné pouze pít, je možné jím také omývat kožní vyrážky a nebo ho přidávat do koupele. Napařený a teplý vřes je možné rovněž zabalit do plátna a vytvořit obklad.

Zajímavosti o vřesu
●     Vřes obecný se pěstuje také jako okrasná bylina na zahradách. Tyto okrasné kultivary ale mají méně účinných látek.
●     Již staří Slované věřili, že vřes svým působením pomáhá proti zlým silám.
●     V Německu se v roce 2019 stal vřes obecný Rostlinou roku.

Použité zdroje
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení