Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Rýmovník. Co je zač? A jak připravit čaj z rýmovníku.

Existuje celá řada bylinek, které jsou u nás už po desítky let nesmírně populární. Typickým příkladem může být třeba heřmánek, šalvěj nebo třeba třezalka. Rýmovník si svoji popularitu teprve získává a i když jej jako nenáročnou pokojovku pěstuje kde kdo, jen málokdo ji využívá třeba na čaj. Ten přitom obsahuje celou řadu zajímavých látek a skvěle chutná. Víte tedy, jak udělat čaj z rýmovníku? A kdy ho vlastně používat? V našem dnešním článku si na všechny frekventované dotazy odpovíme.

Co to rýmovník vlastně je?
Pokud byste to náhodou nevěděli, rýmovník je aromatická bylina spadající do čeledi hluchavkovitých. Někdy se můžete setkat třeba s označením molice, které odkazuje na schopnost rýmovníku odhánět potravinové moly. Tato bylinka, která mimochodem nádherně voní po mátě, meduňce i kafru. obsahuje celou řadu esenciálních silic, s nimiž je spojena naprostá většina zdravotních benefitů. A navíc si ji zvládne vypěstovat naprosto každý - rostlinu stačí umístit někam poblíž okna a zalévat ji až ve chvíli, kdy bude půda v květináči suchá.

Rýmovník 

Rýmovník má naprosto univerzální využití!
Ačkoliv se velmi snadno pěstuje, pro jeho krásnou vůni má opravdu obrovské spektrum různých benefitů a využít jej můžete na tisíc způsobů. My doporučujeme dát šanci například:

  • Rýmovníkovému sirupu - na něj stačí natrhat asi tři desítky lístků (ani výraznější otrhání rýmovníku nevadí), zalijte spolu s jedním citronem nakrájeným na plátky vroucí vodou a nechejte do rána odstát. Druhý den odvar přeceďte, přiveďte k varu a přidejte asi kilogram cukru a ztlumte. Pak už stačí jen vařit, dokud se neodpaří voda a sirup nezhoustne.
  • Rýmovníkový repelent - v tomto případě stačí zalít třicet lístků rýmovníku půllitrem vroucí vody a nechat den odstát. Po vychladnutí pak stačí přidat velkou lžíci bílého vinného octa. Používat se pak může při jakýchkoliv výletech do přírody.
  • Rýmovníkový čaj - asi nejčastější otázka zní: “Jak udělat čaj z rýmovníku?” A odpověď zní: Jednoduše. Stačí vzít 5-10 lístků rýmovníku, zalít 200 ml vroucí vody a po zchladnutí přecedit a přidat lžičku medu. Tato bylina je přirozeným zdrojem celé řady vitamínů včetně vitamínu C, který působí na náš imunitní systém a čaj z ní je tedy velmi často doporučován při nemocech.
  • Rýmovníková aromaterapie - Rýmovník obsahuje celou řadu silic včetně thymolu a karvakrolu. Právě ty mohou podle různých herbářů uvolňovat ucpaný nos například při rýmě. Můžete buď lístek rýmovníku mnout mezi prsty a čichat k němu, nebo si připravit odvar a ten umístit například do aromalampy.


Kde bylinky nakupovat?
Pokud máte bylinky rádi, určitě doporučujeme navštívit náš herbář, který jsme pro vás sepsali, abychom vám přiblížili, jak úžasné vlastně jednotlivé bylinky jsou a co všechno od nich můžete čekat. V něm zároveň najdete odkazy na naše konkrétní produkty, které dané bylinky obsahují. Zatímco některé můžete koupit ve směsích, jiné prodáváme i samostatně. Vždycky se ale můžete těšit na skvělou chuť a vysokou kvalitu - prodáváme jen takové bylinky, které sami pijeme. Dejte jim šanci a uvidíte, že budete spokojeni.