Kterým kávovým nápojům se raději vyhnout

Než se rozhodnete koupit si horký nebo studený nápoj se šlehačkou nebo se zmrzlinou a s přídavkem cukru a kávy, měli byste vědět několik věcí. Káva, kterou v této formě dostáváte, pravděpodobně nebude nejlepší. Kvalitní surovinu nebude chtít kavárna maskovat několika dalšími vrstvami chutí. To, co do sebe proto dostáváte, je tedy hlavně kofein a celá řada dalších ingrediencí.

Často narazíte na možnost dopřát si opravdu velkou kávu. Výjimkou nejsou kelímky o objemu téměř 600 mililitrů. V kávě se zde skrývá maximální obsah kofeinu, které by si dospělý člověk měl během dne dopřát. To je srovnatelné zhruba se čtyřmi běžnými šálky kávy, 10 plechovkami Coca Coly nebo se dvěma energetickými nápoji. V některých kavárnách (zejména však v zahraničí) můžete koupit dokonce ještě větší kelímek. Do nich se vejde dokonce větší množství tekuniny, než je průměrný objem lidského žaludku.

25 kostek cukru

Druhým a neméně důležitým faktem, je množství cukru, který s těmito nápoji dostáváte do těla. Obvyklé slazené nápoje se šlehačkou a dalšími doplňky, které jsou běžně k dostání zejména v kavárenských řetězcích, obsahují podle informací CNN až 25 kostek cukru, což je třikrát víc než má plechovka Coca Coly. Cukr je schovaný v příchutích, čokoládových, karamelových doplňcích nebo ve šlehačce. Kromě toho takový nápoj obsahuje velké množství tuku a kalorií.

>>Putování po čajích na Srí Lance: Kandy

Naše tělo se s takovu dávkou cukru musí poprat. Zhruba hodinu po vypití této sladké bomby se vstřebá veškerý cukr. Organismus se snaží odpovědět na tuto nanadálou porci a uvolní inzulin. Stejnou rychlostí, s jakou glykemický index v těle stoupnul, tak také dramaticky klesá. Kalorie, které nespálíme, se ukládají v těle. Brzy přichází lačná chuť na jídlo. Výzkum doktora Tonyho Goldstona z Imperial College London ukazuje, že po 10 letech každodenního pití jednoho takového nápoje denně, přibere jeho konzument na 10 kilogramů, kolem orgánů v břišní dutině se utvoří nebezpečný viscerální tuk a významně se zvýší riziko cukrovky.

Čas od času se ale můžeme něčím sladkým bez okolků rozmazlit. Bez toho by byl život nudný. Pro opravdovou chuť kávy však raději sáhněte pro nápoj s jednodušším složením.

Vyzkoušejte třeba zajímavou bolívijskou kávu s výrazným aromatem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení