Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Klitoria ternatská

Klitoria ternatská, jejíž lístky jsou běžně označovány jako modrý nebo motýlý čaj, je teplomylná neopadavá trvalka rostoucí primárně v tropických a subtropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Charakteristickým znakem této byliny jsou zejména modré lístky, ze kterých je možné buď připravit lahodný čaj, nebo se dají použít i jako zcela přírodní a zdravotně nezávadné modré barvivo.

Latinský název:  Clitoria ternatea

Jaké má klitoria využití?
Klitoria má velmi široké využití – coby luštěnina se používá pro krmení hospodářských zvířat a dokonce se používá i jako zelené hnojení. Pro lidskou výživu se nejčastěji setkáte s květy, z nichž se připravuje modrý čaj. Klitoria je bohatá na celou řadu flavonoidů, glykosidů i antokyanů. Pro údajné léčivé účinky ji doporučuje už ajurvédská medicína, která její efekt vyzdvihuje při astmatu, kožních zánětech, migrénách i celé řadě dalších obtíží.

Jak klitorii používat?
Pokud se rozhodnete klitorii vyzkoušet, nejčastěji se setkáte se sušenými lístky, které najdete samozřejmě i v naší nabídce. A v jejich případě je nejjednodušším možným způsobem použití připravit si čaj. Na jeho přípravu doporučujeme použít 5 – 7 květů na 200 ml vody o teplotě 90 stupňů Celsia. Pro optimální chuť a sílu nálevu doporučujeme nechat bylinku louhovat 5 minut a poté přecedit.

Zajímavosti o klitorii


●    Pokud do připraveného nálevu přidáte citron (čímž změníte pH), z jasně modrého čaje se rázem stane čaj fialový.

●    Podle dostupných údajů působí klitoria jako efektivní diuretikum, některé zdroje jej doporučují pro optimalizaci trávení a dokonce i údajnou

      lepší mužskou a ženskou plodnost.

Kde mě najdete