Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je vytrvalá léčivá bylina dorůstající výjimečně až do výšky 200 cm, většinou však 60-150 cm. Vyskytuje se v zalesněných a vlhkých oblastech Evropy i Asie a najít ji můžeme i v Japonsku. V Česku primárně vyhledává nižší polohy s dostatkem vlhkosti, dokonce se objevuje i na skalnatých podložích s dostatkem humusu v půdě.

Latinský název: Valeriana officinalis

Využití
Vlastnosti kozlíku lékařského jsou známy již od středověku. V malých dávkách dokáže povzbudit centrální nervovou soustavu, ve větším množství naopak způsobuje útlum organismu. Velmi často se používá při léčbě depresí a celkového napětí organismu, využijete ho při vyčerpání, nespavosti i extrémních migrénách.

Jak kozlík používat?
Asi nejznámější je v případě kozlíku tinktura, kterou můžete buď koupit, nebo sami vyrobit ze 2 lžic nastrouhaného kořene kozlíku a 250 ml lihu. Poté je třeba nechat tinkturu týden louhovat a alespoň jednou denně ji protřepat. Poté je vhodné užívat 2x denně 10-30 kapek. Kozlík ale můžete použít i do čaje a to buď samotný, nebo v kombinaci s mátou, meuňkou, heřmánkem či květem hlohu.

Zajímavosti o kozlíku
●     Pach kozlíku lékařského silně přitahuje kočky, jelikož obsažená kyselina valerová kočkám voní. Někdo dokonce přirovnává pach sušeného kozlíku lékařského ke kočičí moči.
●     Podle starých pověstí chrání rozemletý kořen kozlíku dům před bleskem.
●     I když na kozlíku nemůže vzniknout závislost, je vhodné ho po třech týdnech užívání alespoň na týden vysadit. Užívání kozlíku se nedoporučuje v těhotenství.
●     V minulosti byl kozlík používán na odpuzování čarodějnic a zlých duchů, kteří se jeho vůně údajně báli. Věšel se proto nad dveře a pokud pod nimi prošla osoba se zlými úmysly, svazek kozlíku se pohnul.

Použité zdroje
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2]  GÓRNICKA, Jadwiga. Domácí přírodní lékárna: rádce pro zdraví. Praha: Vašut nakladatelství, 2002. ISBN 80-7236-026-4.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení