Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je vytrvalá léčivá bylina dorůstající výjimečně až do výšky 200 cm, většinou však 60-150 cm. Vyskytuje se v zalesněných a vlhkých oblastech Evropy i Asie a najít ji můžeme i v Japonsku. V Česku primárně vyhledává nižší polohy s dostatkem vlhkosti, dokonce se objevuje i na skalnatých podložích s dostatkem humusu v půdě.

Latinský název: Valeriana officinalis

Využití
Vlastnosti kozlíku lékařského jsou známy již od středověku. V malých dávkách dokáže povzbudit centrální nervovou soustavu, ve větším množství naopak způsobuje útlum organismu. Velmi často se používá při léčbě depresí a celkového napětí organismu, využijete ho při vyčerpání, nespavosti i extrémních migrénách.

Jak kozlík používat?
Asi nejznámější je v případě kozlíku tinktura, kterou můžete buď koupit, nebo sami vyrobit ze 2 lžic nastrouhaného kořene kozlíku a 250 ml lihu. Poté je třeba nechat tinkturu týden louhovat a alespoň jednou denně ji protřepat. Poté je vhodné užívat 2x denně 10-30 kapek. Kozlík ale můžete použít i do čaje a to buď samotný, nebo v kombinaci s mátou, meuňkou, heřmánkem či květem hlohu.

Zajímavosti o kozlíku
●     Pach kozlíku lékařského silně přitahuje kočky, jelikož obsažená kyselina valerová kočkám voní. Někdo dokonce přirovnává pach sušeného kozlíku lékařského ke kočičí moči.
●     Podle starých pověstí chrání rozemletý kořen kozlíku dům před bleskem.
●     I když na kozlíku nemůže vzniknout závislost, je vhodné ho po třech týdnech užívání alespoň na týden vysadit. Užívání kozlíku se nedoporučuje v těhotenství.
●     V minulosti byl kozlík používán na odpuzování čarodějnic a zlých duchů, kteří se jeho vůně údajně báli. Věšel se proto nad dveře a pokud pod nimi prošla osoba se zlými úmysly, svazek kozlíku se pohnul.

Použité zdroje
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2]  GÓRNICKA, Jadwiga. Domácí přírodní lékárna: rádce pro zdraví. Praha: Vašut nakladatelství, 2002. ISBN 80-7236-026-4.

Kde mě najdete