Maté zelené

Cesmína paraguayská, latinským názvem Ilex paraguariensis, je stálezelený strom dorůstající do výšky až 20 metrů. Má vejčité, po kraji vroubkované listy, z jejichž paždí vyrůstají světle zelené květy později dozrávající v červené peckovice. Cesmína paraguayská se pěstuje především v Brazílii, Paraguayi a Argentině, kde ji využívají k přípravě populárního čaje označovaného jako maté (některé zdroje pak uvádí Yerba maté). Z hlediska obsažených látek je nutné vyzdvihnout kofein, celou řadu minerálů (hořčík, vápník, draslík,...) a vitamínů (A,B,C,E,...) a antioxidantů.

Latinský název: Ilex paraguariensis

Využití
Maté se coby nápoj využívá především kvůli vysokému obsahu kofeinu, který oddaluje únavu, pomáhá udržovat pozornost a bdělost a dokonce i stimuluje mozkovou činnost. Díky celému spektru vitamínů podporuje správné fungování imunitního systému, obsažený hořčík pomáhá bojovat proti křečím a vápník je pro změnu důležitý pro zdraví pohybového aparátu. Velmi často bývá používán pro svoji schopnost snižovat hlad - v minulosti pomáhal americkým domorodcům přežít období bídy, dnes se hojně využívá v redukčních dietách.

Jak cesmínu používat?
Cesmína paraguayská nemá příliš široké využití a nic moc jiného než čaj maté z ní nepřipravíte. Na klasický nálev je vhodné použít 1 až 2 čajové lžičky na 250ml vody - v tomto případě nepoužívejte vroucí vodu, ale ohřejte ji na teplotu 70-80°C. Kromě klasického zalití můžete yerba maté připravit i ve french-pressu, který tehle nápoj skvěle přefiltruje.Vzhledem k vysokému obsahu kofeinů bývá většinou doporučováno používat Yerbu v ranních nebo dopoledních hodinách.

Zajímavosti o maté
●     V Argentině, Paraguayi a Brazílii, kde je maté nejpopulárnější, se pije v nádobě označované jako kalabasa, což je vydlabaná tykev.
●     Pití maté je v Jižní Americe natolik osobní, že si ho jen stěží objednáte v restauraci - zato na každé benzínové stanici zdarma dostanete vodu, kterou si můžete maté ve vlastní kalabase připravit.

Použité zdroje
[1] 3 Main Ways to Prepare Yerba Mate – MateOverMatter. MateOverMatter – More than a drink. Dostupné z: https://mateovermatter.com/education/3-main-ways-to-prepare-yerba-mate/
[2] Maté Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2018 Wolters Kluwer Health [cit. 17.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/mat-eacute.html

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení