Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Maté zelené

Cesmína paraguayská, latinským názvem Ilex paraguariensis, je stálezelený strom dorůstající do výšky až 20 metrů. Má vejčité, po kraji vroubkované listy, z jejichž paždí vyrůstají světle zelené květy později dozrávající v červené peckovice. Cesmína paraguayská se pěstuje především v Brazílii, Paraguayi a Argentině, kde ji využívají k přípravě populárního čaje označovaného jako maté (některé zdroje pak uvádí Yerba maté). Z hlediska obsažených látek je nutné vyzdvihnout kofein, celou řadu minerálů (hořčík, vápník, draslík,...) a vitamínů (A,B,C,E,...) a antioxidantů.

Latinský název: Ilex paraguariensis

Využití
Maté se coby nápoj využívá především kvůli vysokému obsahu kofeinu, který oddaluje únavu, pomáhá udržovat pozornost a bdělost a dokonce i stimuluje mozkovou činnost. Díky celému spektru vitamínů podporuje správné fungování imunitního systému, obsažený hořčík pomáhá bojovat proti křečím a vápník je pro změnu důležitý pro zdraví pohybového aparátu. Velmi často bývá používán pro svoji schopnost snižovat hlad - v minulosti pomáhal americkým domorodcům přežít období bídy, dnes se hojně využívá v redukčních dietách.

Jak cesmínu používat?
Cesmína paraguayská nemá příliš široké využití a nic moc jiného než čaj maté z ní nepřipravíte. Na klasický nálev je vhodné použít 1 až 2 čajové lžičky na 250ml vody - v tomto případě nepoužívejte vroucí vodu, ale ohřejte ji na teplotu 70-80°C. Kromě klasického zalití můžete yerba maté připravit i ve french-pressu, který tehle nápoj skvěle přefiltruje.Vzhledem k vysokému obsahu kofeinů bývá většinou doporučováno používat Yerbu v ranních nebo dopoledních hodinách.

Zajímavosti o maté
●     V Argentině, Paraguayi a Brazílii, kde je maté nejpopulárnější, se pije v nádobě označované jako kalabasa, což je vydlabaná tykev.
●     Pití maté je v Jižní Americe natolik osobní, že si ho jen stěží objednáte v restauraci - zato na každé benzínové stanici zdarma dostanete vodu, kterou si můžete maté ve vlastní kalabase připravit.

Použité zdroje
[1] 3 Main Ways to Prepare Yerba Mate – MateOverMatter. MateOverMatter – More than a drink. Dostupné z: https://mateovermatter.com/education/3-main-ways-to-prepare-yerba-mate/
[2] Maté Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2018 Wolters Kluwer Health [cit. 17.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/mat-eacute.html

Kde mě najdete