Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Vilcacora

Řemdihák plstnatý s alternativními názvy také Vilcacora či Kočičí dráp, je dřevnatý keř se šplhavými listy, díky kterým může dorůstat za ideálních podmínek do výšky až 30 metrů. Rostlina má vstřícné eliptické listy, světle hnědou kůru a především zpětně ohnuté ostny připomínající právě kočičí drápy, po kterých byla pojmenována. Z hlediska zastoupení chemických látek je nutné zmínit alkaloidy, třísloviny, polyfenoly a terpenoidní látky.

Latinský název: Uncaria tomentosa

Využití
Díky výše uvedeným látkám přisuzuje tradiční lidová medicína řemdiháku především imunostimulační účinky. To v praxi znamená, že je možné ji používat v rámci prevence proti chřipce i jakémukoliv jinému respiračnímu onemocnění. Díky některým alkaloidům se často hovoří také o protizánětlivém efektu. Tato rostlina bývá rovněž doporučována při problémech s revmatismem i artritidou.

Jak řemdihák používat?
Jelikož se v lidové medicíně využívá primárně kořenová kůra či vnitřní kůra mladých stonků, je poměrně těžké z ní dostat všechny účinné látky a musí tomu být uzpůsobené dávkování. Pokud se rozhodnete připravit si nálev, budete na 250 ml vroucí vody potřebovat alespoň 20 gramů kůry a je důležité se nebát delšího (klidně i čtvrthodinového) louhování. Z řemdiháku je rovněž možné vytvořit také tinkturu, v jejímž případě se doporučuje použít 100g rostliny na litr alespoň 40% alkoholu. Doporučená doba louhování pak představuje dva týdny. Na revmatické či artritické potíže je možné připravit odvar a použít ho do koupele či na zábaly.

Zajímavosti o řemdiháku
●     I když čínská medicína zná řemdihák již dlouhá staletí, v Evropské medicíně se rozšířil až v 80. letech minulého století.
●     Velmi známý je příběh o starci, kterému byla v 87 letech diagnostikována rakovina plic v pokročilém stádiu. On ale pil podle doporučení čaj z řemdiháku, rakovinu porazil a dožil se krásných 90 let.

Použité zdroje
[1] Cat's Claw Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2020 Wolters Kluwer Health [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/cat-s-claw.html
[2] at's Claw: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions. [online]. Copyright © 2020 by RxList Inc. RxList does not provide medical advice, diagnosis or treatment. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.rxlist.com/cats_claw/supplements.htm

Kde mě najdete