Rooibos matcha: Bezkofeinová alternativa čaje matcha

Čaj matcha je prémiový druh zeleného čaje, který je tak specifický, že ho znají i lidé, kteří čajům za normálních okolností vůbec neholdují. Vzhledem k velmi ojedinělému postupu pěstování a následného zpracování je ale také dobré vědět, že neexistuje bezkofeinová varianta čaje matcha, pouze někteří výrobci prodávají najemno mletý čaj sencha bez kofeinu. Pokud si však chcete vyzkoušet rituál s čajem matcha, avšak bez jakýchkoliv stimulantů, máme pro vás řešení - rooibos matcha, o kterém bude tento článek. 

Co je rooibos matcha zač? 

I když o rooibosu jsme psali již v jednom z našich předcházejících článků, určitě se hodí malé připomenutí i tentokrát. Jedná se totiž o lístky rostliny zvané čajovec kapský, která roste jen a pouze v oblasti Cederbergu v Západním Kapsku. Zajímavé je, že lístky čajovce jsou přirozeně bezkofeinové a disponují velmi jemnou nasládlou chutí, pro kterou je rooibos oblíbený i mezi dětmi. Navíc je také nesmírně bohatý na řadu mikronutrientů od flavonoidů a polyfenolů přes měď a mangan až třeba po fluor. Rooibos matcha je pak ve své podstatě klasický rooibos, který ale není zpracovaný do charakteristické podoby jehliček, ale je namletý na opravdu jemný prášek. 

rooibos matcha 1

Jak si rooibos matcha připravit?

Vzhledem k velmi jemné práškovité konzistenci je rooibos matcha jako stvořený pro ekvivalentní postup přípravy, jaký je možné aplikovat na samotný čaj matcha, což jsme také detailněji popisovali v článku o přípravě čaje matcha. Pokud máte doma tradiční vybavení, je dobré použít bambusovou lžičku chashaku a nabrat s ní 2 až 3 gramy čaje rooibos matcha. Ty je vhodné umístit do čajové misky zvané čavan a pomocí ikonické bambusové metličky (chasen) čaj rozmíchat nejprve ve velmi malém množství vody. Tím vytvoříte hustou kaši, kterou posléze doporučujeme dolít dalšími 100 až 150 ml vody, aby vznikl nápoj s typickou čajovou konzistencí. Hlavní rozdíl mezi čajem matcha a jeho rooibosovou variantou je to, že zatímco matcha by se měla zalévat vodou o teplotě do 80 stupňů, rooibos můžete bez obav připravit i ve vroucí vodě a nijak tím jeho chuťovým vlastnostem neublížíte. 

rooibos matcha 2

Jaký rooibos matcha doporučujeme vybrat? 

Pokud máte doma vybavení na čaj matcha a rádi experimentujete s novými chutěmi, určitě bychom doporučovali vyzkoušet i rooibos matcha. Jeho přirozeně nasládlá chuť děla z tohoto čaje opravdu vynikající chuťový zážitek a vzhledem k úplné absenci kofeinu si ho můžete bez obav vychutnat klidně i ve večerních hodinách. V naší nabídce navíc najdete Rooibos Matcha za opravdu skvělou cenu. V případě, že jste ale rooibos nikdy nevyzkoušeli a po přečtení tohoto článku vás zaujal, určitě se můžete podívat i do naší nabídky rooibosů, která je podstatně širší. Pro začátek vám stačí vědět, že červený rooibos prošel, narozdíl od zeleného, oxidací, a jeho chuť je tak o něco výraznější a nasládlejší s tóny karamelu a oříšků. V již zmíněné nabídce našich rooibosů ale najdete i celou řadu čajových směsí, které jsou taktéž vynikající. V některých kombinujeme rooibos s různými druhy bylinek a ovoce, jiné obsahují dokonce třeba celé kousky čokolády. Příkladem takové směsi rooibosu s čokoládou je náš Africký přítel, o kterém si troufáme tvrdit, že je chuťově opravdu skvěle vyladěný.